Úklid domácnostiSilvestru již odzvonilo a místo toho teď před vámi stojí kompletní novoroční úklid? Jednou za čas je to potřeba, ale spousta hospodyněk se většímu gruntování vyhýbá z jednoho prostého důvodu – stojí moc peněz. Možná i vy plánujete generálku ve vašem bytě, ale zároveň do toho nechcete vrážet zbytečně vysoké peníze. Věřte nebo ne, ale drahé čistící prostředky vůbec používat nemusíte. Poškozené či znečištěné věci nemusí končit v popelnici jen proto, že si s jejich údržbou nevíte rady. Zkuste se tentokrát spolehnout na fígle, které používaly naše babičky. V dnešním článku vám přinášíme seznam nejužitečnějších tipů.

Zanesená baterie

Vodovodní baterie poseté vodním kamen jsou k vidění ve většině domácností. Nevypadá to pěkně, spousta lidí se za to stydí a návštěvám to dává dojem, že se v této domácnosti skoro vůbec neuklízí. Připravte si papírový ubrousek, ocet, gumičku a igelitový sáček. Ubrousek navlhčete v octě a dejte jej do sáčku. Ten následně navlékněte na baterii, důkladně upevněte a přetáhněte gumičkou. Nechte působit několik hodin – podle toho, jak hodně je vaše baterie zanesená.

Skleněné plochy

Věděli jste, že je ocet účinným pomocníkem číslo jedna? Nejenže s ním vyčistíte zanesenou baterii, ale hravě si poradí i se skleněnou plochou. Potřebujete staré noviny či papírové ubrousky do kuchyně – podle toho, co doma máte. Pokud je sklo hodně špinavé, klidně jej před zásahem octa umyje mýdlovou vodou, pak se pusťte do osvědčeného postupu.

Zaneřáděná mikrovlnka

Špinavá mikrovlnka vůbec nepůsobí vábně. Nepoužíváte-li ochranný kryt při ohřívání jídel, snadno se vám vnitřní prostor zanese. I v tomto případě pro vás máme snadný a především levný tip. Do misky s vodou dejte pár plátků citrónu a nechte „vařit“ 3-5 minut. Pak jen stačí uvolněné nečistoty setřít vlhkým hadříkem a mikrovlnka je jako nová!

Pro lesklou podlahu

Vytírání podlahy nepatří k nejoblíbenějším domácím povinnostem a spousta hospodyněk se tomu vyhýbá jako čert kříži. Pokud jste se i vy vaší podlaze delší dobu vyhýbali, zaslouží si vaší péči. Umyjte podlahu vodou smíchanou s tekutým mýdlem a kapkou bělidla.