Ačkoli úklid domácnosti nepatří zrovna k nejoblíbenějším činnostem, čas od času je zkrátka potřeba svědomitě se chopit hadry a koštěte a pustit se do práce – i když se vám sebevíce nechce. Většina hospodyněk bere tento úkol zodpovědně a svou domácnost vygruntují do posledního místečka – ovšem ne vždy je tohle tvrzení pravdivé! Možná i vy zastáváte názor, že úklid vašeho hnízdečka provádíte s maximální pečlivostí a byli byste schopní se hádat, že při gruntování na žádný kouteček nezapomenete. My vás ale prostřednictvím dnešního článku přesvědčíme o opaku. Známe totiž místa, na která při úklidu zapomíná drtivá většina z vás. Chcete prozradit, která místa to jsou?

feather-duster-709124_1920

Odpadkový koš

Posbírat odpadky, hodit je do pytle a pytel posléze vynést do popelnice – tak si většina z vás představuje dokonalý úklid a tím pro ně tento úkol hasne. Nešvarem mnoha lidí je domněnka, že díky jednorázovým pytlům, které používáte k vyhazování odpadků, zůstane váš koš dokonale čistý – to je ale hloupost. Při vyhazování odpadků se tu a tam netrefíte, odpadky mnohdy spadnou mimo cíl určení, dotýkají se víka a někdy se stane, že obsah odpadkového pytle za záhadných okolností vyteče na dno – tam se vytvoří nejrůznější bakterie, plísně a mikroby, které si zde začnou budovat svou základnu. Následkem toho mohou být různorodé střevní potíže nebo alergie, proto při úklidu váš odpadkový koš pokaždé vypláchněte horkou vodou.

Lůžkoviny a matrace

Myslíte si, že když jednou za čtrnáct dní vyměníte povlečení, vyperete jej a vyměníte za čisté, že pro dokonale uklizenou domácnost uděláte maximum? Pak jste bohužel na omylu, ovšem nezoufejte – podobný názor zastává drtivá většina z vás. Vyměnit čas od času povlečení totiž rozhodně nestačí, nejrůznější roztoči a další tvorečkové přežívají ve vašich lůžkovinách a matracích, kterým příliš pozornosti nevěnujete – roztoči mohou být zdrojem nemocí a alergií. Doporučujeme tedy nejen nechávat lůžkoviny pravidelně větrat, ale zároveň i pravidelně otáčet matrace, které byste měli i vysát. Moderní matrace na sobě mají speciální potahy, které se dají snadno vyprat.

Kliky a vypínače

Věřili byste tomu, že na klikách a vypínačích, kterých se během dne dotknete nespočetně krát, se nachází více bakterií, nežli například na záchodovém prkénku? A zatímco po návštěvě toalety si ruce umyjete – nebo alespoň většina z vás – jen málokdo si ruce umyje poté, co si rozsvítí v pokoji nebo za sebou zavře dveře. Nemusíte tyto části vaší domácnosti přímo dezinfikovat, bohatě postačí, pokud jednou za čtrnáct dní kliky a vypínače otřete vlažnou vodou s mýdlem.

Obrázek: pixabay.com