kitchen-ants

Mravenci umí natropit pěknou neplechu

Mraveneček v lese těžkou kládu nese. Pomozte mu kamarádi, sám ji neunese. V lese mravenečkovi rádi pomůžeme, ale pokud mravenci řádí ve vaší spíži, asi nadšení příliš nebudete. Z přírody k vám můžou zavítat asi tři nebo čtyři druhy mravenců, nejobávanější je ale takzvaný mravenec faraón (Monomorium pharaonis), který se rád usídluje a hnízdí i v panelových domech.

Co s nimi?

Smrt mravencům? Chemie by měla přijít na řadu jako poslední havarijní řešení, nejdříve je možné vyzkoušet „zaručené“ rady našich babiček. Mravence prý odpuzují aromatické rostliny. Zkuste tedy za oknem pěstovat mátu, bazalku nebo levanduli a na záhoně cibuli nebo česnek. Do míst výskytu nebo na cestičky můžete dát jalovcový list, skořici, majoránku, hřebíček nebo osolený celer. Dále se prý vyplatí postříkat otvory, kudy prolézají jarovou vodou, horkou slanou vodou nebo jim do cesty nasypat pepř, sůl, pálivou papriku nebo lógr z kávy. Pruh zubní pasty na okenním rámu nebo v jejich cestě prý zaručeně zastaví mravenčí invazi. Je však možné, že tyto „babské rady“ nadělají více škody než užitku, když se všechny výše uvedené ingredience postupně roznášejí po celém domě buď na botách anebo díky domácím mazlíčkům.

pharaoh-ant-control-toronto

Mravenec faraón

Je dobré vědět, že většina mravenců, pokud se nejedná o faraóny, je tzv. sezónních. Hnízda mají zpravidla někde venku a do vašeho příbytku vyrážejí jen za potravou. Většinou v období, kdy je venku nedostatek potravy, to znamená na jaře a na podzim. Mravenci mají výborný čich a snadno najdou nedokonale zabalené potraviny nebo nedovřenou cukřenku. Kvůli prevenci je tedy nejdůležitější udržovat pořádek jak ve spíži, tak v kuchyni a pokud mravence nechcete zabíjet, počkejte, až odlezou sami