Utírání prachu patří mezi základní povinnosti každé ženy v domácnosti. Většina z nich by vám ale řekla, že je to činnost Prachnezábavná, otravná a nudnájenže dělat se to musí. Prach je nepříjemný společník a nevítaný host – zkrátka nikdo ho doma nechce, ale stejně se neustále objevuje. Možná jste již četli nespočet článků o tom, jak prach co nejúčinněji uklidit. Ano, takových článků je celá hromada. Ovšem ani jeden vám neporadí, jak si uklízení co nejvíce usnadnit! Chcete-li předejít komplikovanému úklidu, upravte si vaše bydlení tak, abyste prach vůbec utírat nemuseli. Nejenže si tím výrazně usnadníte život, ale pokud minimalizujete průvan, ocení to i vaše peněženka – s přicházející zimou totiž snížíte náklady na vytápění. A to už stojí za úvahu, ne?

Průvan pod dveřmi a špatně těsnící okna? Nepřátelé číslo jedna!

Ačkoli si to možná neuvědomujete, v boji s prachem je vaším největším nepřítelem průvan. Existuje-li v tomto případě nějaké zlo, je to průvan, který vzniká u podlahy. Po celé místnosti hravě roznáší prach i všelijaké nečistoty ze všech koutů a zastrčených rohů i prostoru pod skříněmi. Chcete-li tomu předejít, utěsněte prostor pode dveřmi! A to pode všemi – bez výjimky! Průvan ale nevzniká jen díky mezerám pode dveřmi – můžou za něj i špatně těsnící okna. Nehledě na fakt, že vám jimi brzy bude unikat drahocenné teplo a vy si tak budete muset připlatit. Utěsníte-li okna i mezery pode dveřmi, zbavíte se tak prachu a ještě na tom ušetříte.

I koberce představují problém

Z hladkých povrchů prach jednoduše setřete. V případě koberců se prach musí vysát. Jistě vám neříkáme žádnou novinku. Ovšem víte, jak funguje vysavač? Z jedné strany vzduch nasává a z druhé vyfukuje. Máte-li doma starší typ vysavače, počítejte s tím, že 5-15% nasátého vzduchu se stejně vrací zpátky do místnosti a vy tak můžete s úklidem začít zase pěkně od začátku. Z tohoto důvodu byste měli – máte-li doma hodně kobercůinvestovat do kvalitního vysavače, který bude mít prachový nebo v tom ještě lepším případě vodní filtr.

Omezte textilie

Textilie sice samy o sobě prach nevyrábí, ale za to ho velice dobře zachycují a udržují. Nejvíce prachu hledejte u okenních textilií, které přichází do styku s venkovním prachem a kontaminovaným vzduchem. Takže máte-li doma závěsy, vyměňte je za žaluzie.