Když si spočítáte, kolik toho bílá pomocnice vypere, zaslouží si vaši pravidelnou péči, která nezabere mnoho času a přitom může výrazně prodloužit její životnost. Přečtěte si naše rady a tipy, co všechno vaší pračku potěší. Podívat se můžete také na související článek o tom, jak úsporně prát.

wenn-die-waschmaschine-stinkt-hilft-oft-der-kochwaschgang-

Zápach z pračky může být příčinou zanesené hadice

Základem pro správné praní je porozumění štítků na prádle. Můžete mít sebelepší pračku a nejkvalitnější prostředky na praní, ale pokud nebudete dodržovat doporučení na štítcích, zničíte si oblečení, srazíte drahé kalhoty či poškodíte speciální materiály. Začněte pravidelně kontrolovat filtr. Pračka totiž může přestat vypouštět vodu, ždímat nebo se vůbec nespustí. Filtr může také poznamenat vodní kámen a sítko pak nebude možné vytáhnout. Častou otázkou je, jaké prací prostředky používat. Sázíte na drahé prášky či gely? Nemusíte prát v nejdražším pracím prostředku, vybírejte z těch kvalitních s dlouholetou tradicí na trhu. Ty nejlevnější prášky vám mohou připadat úsporné, ale pozdější náklady se objeví v poškození pračky. Levné prací prostředky, kdy je název i původ neznámý, nám prádlo nevyperou a tvoří nadměrné množství nerozpustných usazenin a šlemu, které pak v pračce plesniví a hnije. Z toho důvodu může pračka nepříjemně zapáchat. Do praní přidávejte změkčovače. Nemusíte kupovat drahé přípravky, stačí pár lžic sody na praní. Pokud můžete, přidávejte prášek na praní přímo do bubnu k prádlu, čímž se rychleji prášek rozpustí a nebude zbytečně ucpávat dávkovač či hadice. Před praním zkontrolujte kapsy prádla. Určitě si dokážete představit, jakou „neplechu“ nadělá jeden zapomenutý papírový kapesník nebo mince, které mohou poškodit buben. Po praní nechávejte pračku otevřenou a vždy do sucha vytřete těsnící gumu.

167662_130530_ratgeber_kfm_pixelio

Během praní používejte změkčovače vody

Ve spojení s praním se často hovoří o šetrném praní spodního prádla. Jedná se převážně o podprsenky s kosticemi, které perte nejlépe v síťovém sáčku. Kostice se může uvolnit a ucpat celou pračku. Správným praním jemného prádla nevystavujeme materiál náročnému procesu praní. V neposlední řadě vypínejte přívod vody a elektřiny.