2415964-nahaufnahme-auf-einer-waschmaschine-mit-sauberer-bunter-kleidung

Na barevné prádlo používejte speciální prací přípravek

Chcete prát úsporně? Neznamená to, že musíte nutně kupovat novou pračku, která bude mít snad lepší funkce. Stačí si zapamatovat několik základních pravidel a dodržovat zásady správné údržby pračky.

Nejprve samozřejmě správně roztřiďte prádlo, nemusíte tvořit barevné kupky prádla, stačí mít základní bílé, červené, světlé a tmavé. Do pračky dávejte přiměřené množství, přecpaná dávka může znamenat nedostatečné vyprání, v opačném případě jde spíše o plýtvání energiemi. Při praní šetřete pracím práškem i aviváží. Pokud perete bílý textil, prášek se dá nahradit obyčejnou prací sodou. Soda dobře odstraňuje pachy, skvrny, má bělící účinek a působí proti vodnímu kameni. S aviváží také opatrně, mnoho aviváže může způsobit ztrátu elastických materiálů. Občas můžeme aviváž vyměnit za pár lžic bílého octa, které oživí barvy a účinkuje proti usazeným pachům. Pokud nepotřebujete, aby bylo prádlo rychle suché, zvolte nižší otáčky. Při ždímání spotřebujete méně elektřiny a prádlo se bude méně mačkat. Přemýšlíte nad sušičkou, aby bylo vaše prádlo rychle suché? Sušička je šikovná pomocnice v domácnosti, když nemáte dostatek místa k věšení prádla. Sušení na slunci je ale mnohem levnější varianta a má několik dalších výhod; prádlo se nezmuchlá a příjemně se provětrá. Při dlouhém slunění může dojít k vyblednutí barev.

Frau-steckt-Waesche-in-Waschmaschine_GreatImageInGallery

Pračka si zaslouží vaši pravidelnou péči

Nezapomínejte také čistit pravidelně nádobku na prášek a aviváž. Samotná pračka si také zaslouží vaši řádnou péči. Budete-li se starat o svého pracího kamaráda správně, bude vám sloužit i několik desítek let. Přečtěte si také rady, jak prodloužit životnost pračky.