Otravuje vás vodní kámen? Zbavte se ho!
Kdo by neznal martyrium spojené s odstraňováním vodního kamene. Obvykle se objevuje tam, kde voda protéká, předehřívá se a ochlazuje nebo stojí, přičemž její teplota nedosahuje 100 °C. A jak vlastně vzniká? Hlavním podnětem ke vzniku vodního kamene je přítomnost tzv. tvrdé vody. Vysoký obsah vápenatých a hořečnatých iontů mezi sebou a při změně teploty reagují a následně se vylučují na povrchu. Vzniklý vodní kámen je živnou půdou pro bakterie, chová se jako tepelný izolant a jeho odstranění určitě nepatří mezi zábavné činnosti.
Nevyhazujte peníze za zbytečně drahé přípravky
Vodní kámen se nejčastěji tvoří v koupelně v záchodové míse nebo nádržce, ve vaně, umyvadle, na dlaždicích či kohoutcích. Setkat se s ním můžete u různých spotřebičů jako je pračka, myčka, žehlička nebo rychlovarná konvice. Způsobů, kterými se můžete s vodním kamenem vypořádat, existuje několik. Prvním a zároveň nejstarším způsobem odstranění vodního kamene je jeho broušení nebo drhnutí kartáčem, což je zdlouhavá práce a mnohokrát málo efektivní. Další možností je použití chemických přípravků, které díky svým vlastnostem rozbíjejí a likvidují vodní kámen mnohem rychleji a účinněji. Použití magnetů je vhodné pro zabránění tvorby vodního kamene do praček, myček nebo nádržek WC. Zapomínat nesmíte ani na staré dobré babské rady a triky. Ty jsou mnohdy nejúčinnější a také nejlevnější.
A právě k takovým způsobům patří použití octa spolu s citrónovou šťávou, která slouží k potlačení zápachu z octa. Postup vyčištění je jednoduchý. Například rychlovarnou konvici stačí naplnit ¼ octa, nechat chvíli odstát, doplnit vodou a převařit. Do pračky můžete ocet nalít do zásobníku na prací prostředky nebo přímo do bubnu a pak zvolit prací program, samozřejmě bez prádla. Takovéto čištění je doporučováno dělat jednou za půl roku. Nejen že se zbavíte otravného vodního kamene, ale i usazených nečistot. Vyzkoušejte naše rady a váš dům získá lesk, čistotu a novou tvář.