Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Pokud toužíte po bydlení v soukromí, pak pro vás správnou volbou bude nový byt, ve kterém se můžete plně vychutnávat klid a pohodlí. Pokud zrovna nechcete byt rovnou zakoupit, bude pro vás nejschůdnější variantou podnájem. Než však podepíšete smlouvu, přečtěte si náš dnešní článek, ve kterém vás upozorníme, na co byste si měli dát pozor.

Co vše by měla obsahovat smlouva

Pokud budete bydlet v podnájmu, bude vám k podpisu předložena smlouva, kterou byste se měli důkladně prostudovat. Vyhnete se pak pozdějším nepříjemným komplikacím. Především by v ní mělo být jasně stanoveno, o jaký byt se jedná a jaká je výše měsíčního nájemného. Dále je třeba uvést, jak bude platba nájemného probíhat (hotově na základě příjmového dokladu nebo bezhotovostním převodem na účet). Pronajímatel většinou ve smlouvě uvede, jaká vám hrozí sankce při zpoždění platby a podobně. I tato data si pečlivě prostudujte. Pokud máte domácího mazlíčka a chcete, aby se do nového bytu stěhoval s vámi, ujistěte se, že to pronajímatel umožňuje. Stejně tak byste měli mít zjištěno, zda s vámi v případě potřeby smí byt sdílet i další osoby nebo ne.

Toužíte po novém bytě? Důkladně si prostudujte nájemní smlouvu

Toužíte po novém bytě? Důkladně si prostudujte nájemní smlouvu

Předejděte možným komplikacím

Všimli jste si, že ve vašem novém bytě je odřený nábytek od předchozího nájemce? Pak byste vše takové měli mít uvedené ve smlouvě a nejlépe i doplněné fotodokumentací. Vyhnete se tak tomu, že by po vás pak pronajímatel mohl chtít úhradu vzniklé škody. Všechny závady a nedostatky bytu musí být ve smlouvě uvedeny, a proto je zcela na vás, abyste si byt důkladně prohlédli, případně vyzkoušeli spotřebiče a podobně. Jasno byste při podpisu smlouvy měli mít také v tom, kdo bude hradit případné rekonstrukce a opravy, zda vy nebo pronajímatel. Důkladné pročtení smlouvy a kontrola stavu bytu je základem pro vaše spokojené bydlení, a proto se snažte nic nepodcenit.