Každá místnost potřebuje jiný druh osvětlení. I když to většina lidí bere jako samozřejmost a při výběru jednotlivých svítidel se řídí především jejich vzhledem, nikoli však vhodným místem pro jejich umístění, skutečnost se má tak, že co pokoj, to jiné požadavky na světlo. Možná i vy patříte k těm, kteří se při výběru světel do svého bydlení řídili buď jejich designem, nebo pořizovací cenou a nyní přemýšlíte nad otázkou, zda jste se vůbec rozhodli správně. Již v minulém článku jsme si představili tři základní pokoje – ložnici, koupelnu a dětský pokoj – a prozradili jsme si, jaké osvětlení je vhodné právě do těchto interiérů. Dnes budeme s výčtem svítidel pokračovat, tak se k nám přidejte. 

kitchen-1242698_1920

Pracovna

Co se pracovny týče, jen jedno světlo zde rozhodně nestačí. Jestliže máte tu příležitost a můžete pracovat z domu, pak na svou práci potřebujete dostatečně vidět – ať už budete vykonávat jakoukoli činnost. Základem je hlavní světlo se stínítkem, které může být nahrazeno i bodovkami, které lze směrovat dle vašich potřeb. Pamatujte ale na jedno důležité pravidlo: světlo vám nesmí mířit přímo do monitoru vašeho PC. Dalším předpokladem pro pracovnu je lampička na stole.

Předsíň

 Ani na předsíň rozhodně nelze s volbou vhodného osvětlení zapomínat, neboť i tato část vašeho bydlení je důležitá. Do předsíně byste si měli pořídit pár směrových světel, jenž budou směřovat na zrcadlo a na botník. Velice oblíbenou variantou do tohoto interiéru jsou obrysové LED diody, které se umisťují k zemi, díky čemuž vás následně upozorňují na jednotlivé nášlapy.

Kuchyně

Když už řešíme vhodná osvětlení, rozhodně nemůžeme zapomenout na středobod každé domácnosti – tedy na kuchyni. Vzhledem k tomu, že tento prostot využíváte nejen k přípravě pokrmů pro vaši rodinu, ale často se zde s rodinou scházíte a trávíte zde společně čas, byste se měli zamyslet nad tím, jak si svou kuchyni nasvítit. Světlo je v kuchyni důležité především kvůli bezpečnosti. Nad kuchyňskou linku by měly přijít zářivky nebo bodová svítidla s intenzitou alespoň 300 luxů. Další světlo umístěte nad jídelní stůl a samozřejmě nesmí chybět ani centrální stropní svítidlo.

Obrázek: pixabay.com