Osvětlení kuchyněKaždý z vás má jistě úplně jiné představy o tom, jak má podle něho vypadat ideální kuchyně. Někdo se shlíží v moderním pojetí, o moderních spotřebičích ani nemluvě, jiný dá přednost dřevěné klasice, další zase vysokému lesku. Ať tak či onak, na jedné věci se určitě shodnete všichni: Na práci zkrátka musíte obře vidět. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké řešení kuchyňského osvětlení je to nejlepší? Nezáleží na tom, zda již kuchyňskou linku máte a pořizujete k ní osvětlení dodatečně, nebo zda o nové lince teprve uvažujete a tím pádem budete osvětlení přizpůsobovat s materiálem, barvou i další výbavou. V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat vhodné osvětlení do vaší kuchyně.

Osvětlení nejen nad kuchyňskou linku

Stále častějším trendem je kuchyně propojená s jídelnou či obývacím pokojem. Pokud i u vás doma samostatná kuchyně prakticky neexistuje, je třeba přemýšlet nad osvětlením celého prostoru. Ideálním řešením je kombinace různých světel s ohledem na odlišné funkce prostoru.

Jaké máte možnosti?

Jistě víte, že v současné době lze osvětlení umístit do prostoru skříněk. V podstatě můžete vybírat mezi čtyřmi možnostmi: osvětlení na dně skříněk, uvnitř, nahoře či na bocích. Pokud jste teprve ve fázi plánování nové kuchyně, může se s vaší volbou počítat již při výrobě, kdy se světla zafrézují do nábytku. A pokud už kuchyňskou linku máte a uvažujete o dodatečném umístění, světla se přišroubují ke dnu skříněk. Velmi oblíbenou variantou jsou LED pásky, jež jsou v dostání v mnoha barvách.

Osvětlení pracovní plochy

Mluvíme-li o osvětlení pracovní plochy, mluvíme tak o kapitole hovořící sama o sobě. V tomto případě musíte myslet nejen na komfort, ale vzhledem k tomu, že zde připravujete různé pokrmy, kdy pracujete s ostrými předměty, je třeba brát v potaz i vaši bezpečnost. Osvětlení pracovní desky by mělo být přímé. Z tohoto důvodu je ideální integrovat osvětlení do dna skříněk nad plochou.