imagesCALBTLX1

Orosená okna jsou známkou nadměrné vlhkosti

Větrání v létě není žádná věda. Topení máme vypnuté a příjemné teploty i počasí umožňují otevřít okna a klidně z bytu odejít. Neztrácíme žádnou energii a určitě se nemusíme bát, že po návratu domů budete doslova „klepat kosu“. V zimě je ale všechno jinak. Nahromaděná vlhkost způsobuje vznik plísní, které jsou nejen hnusné, ale i škodlivé na zdraví člověka. Jak se tedy správně větrá v zimě?

Vlhkost způsobuje vaření, koupání, sušení prádla….

Při běžných každodenních činnostech dochází k hromadění vlhkosti a právě proto je důležité místnosti větrat. Prvním signálem, který vás upozorní na nadměrnou vlhkost, jsou orosená okna. Okna ihned otřete a osušte a začněte správně větrat. Sice v zimě otevřením okna ztrácíte teplo a může vás více obtěžovat hluk z okolí, ale to je pořád lepší možnost než plesnivé stěny nebo zatuchlý nábytek. S větráním začněte ráno, kdy necháte každou místnost na 5 minut pořádně vyvětrat. Během dne větrejte krátce, ale intenzivně. Nebojte se okna otevřít dokořán. V místnostech jako je kuchyň, koupelna nebo ložnice je optimální větrat každé dvě hodiny po dobu pěti minut. Samozřejmě, že když není nikdo doma, vyvětrejte, až přijdete domů.

36040

Nebojte se v zimě otevřít okna dokořán

Vlhkost by neměla přesahovat 50 % a vy hodnotu můžete jednoduše ohlídat pomocí vlhkoměru. V místnostech, kde máte vysokou vlhkost, se vyvarujte sušení prádla, při vaření používejte digestoř a pokud to dispozice bytu dovolí, zkuste o kousek odsunout nábytek od stěn. Snížit vlhkost můžete i pomocí pohlcovačů vlhkosti. Nenechte si znepříjemnit bydlení plísněmi. Vždyť stačí jen správně vyvětrat.