Růže je odjakživa mezi květinami považována za královnu, které není rovno. Stále více lidí podléhá jejich nenucenému kouzlu a skryté eleganci, a proto se není čemu divit, že právě růže zdobí nejednu zahrádku, balkon či terasu. Spoustě lidí se růže líbí, ale do jejich pěstování na vlastní pěst se odhodlá jen málokdo. A přitom je to úplně snadné a zvládne to každý! 

Pěstování růží

Růže dle typu

Růže podléhají základnímu dělení a to na růže botanické a šlechtěné. Druhý typ růží se ještě dále dělí na velkokvěté, mnohokvěté, miniaturní, pnoucí či sadové. Na jednoho člověka – možná i laika – trochu moc informací, že? Pak vám ještě s radostí přidáme další dělení a to na růže, které kvetou jednou, vícekrát či rovnou celou sezónu. Opravdu máte z čeho vybírat. 

Jsem začátečník – co je pro mě to „nej“?

Pokud s pěstováním růží teprve začínáte, nenechte si ujít následující řádky. Pro vás, jakožto začátečníky, jsou nejideálnější volbou především odolné odrůdy, které nejsou tolik náročné na péči, nevyžadují chemickou úpravu a nevyžadují po vás ani speciální znalosti v oblasti jejich střihu.

Základní pravidla pro sadbu

Ještě než se pustíte do rytí v záhonku, přečtěte si následující rady. Uvidíte, že díky nim neuděláte zbytečné chyb a pěstování krásných růží, které vám na zahradě, terase či balkóně budou dělat jedině parádu.

  • Růže milují sluníčko, ovšem pozor – jeho celodenní dávka je pro ně spíše škodlivá. Takže i když vyžadují nějaký ten čas pořádného slunění se, nebude na škodu, budou-li mít také chvilku v chladném stínu. Ideální je tak půl na půl – půl dne slunce, půl dne stín.
  • Až budete hloubit jámu, myslete na to, že by měla být hluboká alespoň 40-50 cm. Poté jen stačí vzít do ruce sazeničky, rozprostřít je zhruba 5 cm pod úrovní okolní zeminy, udusat a prolít vodou.