Řada z nás má ve svých domácnostech několik obrazů a někdy se jedná o skutečně vzácné kusy, které je třeba důkladně chránit před poškozením. To však neznamená, že se na obraz nesmí vůbec sáhnout, když je třeba jej řádně očistit, avšak neponičit. Jak na to?

Na rámy můžete z vlhčeným hadříkem

Na rámy můžete z vlhčeným hadříkem

Nebojte se čistit obrazy

Lidé se většinou obávají obrazy čistit, aby je nijak neponičili. Pokud skutečně vlastníte obraz vysoké hodnoty, pochopitelně bude lépe se poradit s odborníkem, který vám prozradí, jak o obraz nejlépe pečovat. Máte-li ale doma obyčejnější obraz, můžete se do jeho údržby pustit sami.

Jak na to?

Největším nepřítelem obrazů je prach. Na ten vám postačí obyčejná prachovka, která by však měla být zcela čistá. Použít můžete ale i obyčejný štětec nebo kartáček s jemnými štětinkami. Na dřevěné rámy můžeme použít trochu saponátu s vodou a jemným hadříkem odstraníme nečistoty. Následně můžete použít klasickou leštěnku na nábytek, která rámu dodá patřičný lesk. Ten vytvoříme na skleněném povrchu s pomocí menší dávky octu, kterou přidáme do destilované vody.

Na olejomalby opatrně, třeba s pomocí cibule

U drahých obrazů postupujte obzvlášť pečlivě

U drahých obrazů postupujte obzvlášť pečlivě

Máte-li doma olejomalby, věnujte jim zvláštní péči. Oprašovat je můžete, jak bylo již uvedeno, prachovkou, kartáčem nebo štětcem. Na samotný obraz však zásadně nepoužívejte vodu nebo mýdlo! V případě potřeby naneste na obraz jemnou vrstvu leštěnky na nábytek, která projasní jeho barvy. Dáte-li na „domácké“ rady, pak můžete vyzkoušet cibuli. Tu rozkrojte a očistěte jí povrch obrazu. Získáte tak o něco jasnější barvy.

Akvarely raději nečistěte

Sebemenší vlhkost vaši akvarelu zničí, a proto je lépe tento typ obrazů nijak nečistit. Odstraňte pouze prach a to velmi opatrně jemným štětečkem. Váš obraz tak bude opravdovou ozdobou ve vašem interiéru.