Stínění okenJiž dávno odzvonilo dobám, kdy oknům vládly záclony. Ano – působily romanticky a vzdušně – ale jděte s dobou! Teď se okna začala zdobit jinak a záclony již nehrají žádnou roli. Možná i vás letošní léto přesvědčilo, že i klasické rolety či žaluzie dobrému stínění ani zdaleka nestačí. Nedržte se při zdi – i okna si zaslouží dělat parádu! Pokud nevíte, jaké jsou aktuální trendy, nechte se inspirovat tímto článkem. Na jeho konci totiž budete mít dokonalý přehled o pěti nejaktuálnějších novinkách co se stínění oken týče.

Časy se mění

Textilní rolety si možná pamatujete z dětských prázdnin u babičky na chalupě, klasické žaluzie měli vaši rodiče a záclony se ještě dnes vlají ve vašich oknech. Ovšem časy se mění. To co bylo ještě včera v kurzu, dnes již na své popularitě značně upadá. Moderní doba pokročila významnými kroky kupředu a současná nabídka stínění je mnohem širší a zajímavější. Kvalitní materiály ochrání nejen vás i váš nábytek před dotěrným sluníčkem, ale zároveň také ozdobí vaše okna a tím drze zastoupí původní záclony, žaluzie i rolety.

Silhouette

Možná vám tento cizokrajně znějící název absolutně nic neříká. Silhouette představuje lehké, krásné a funkční stínění. Můžete si je představit jako dvě vrstvy velmi tenké tkaniny, mezi nimiž je ponecháno jen několik centimetrů volného prostoru, a ty jsou vyplněny lamelami ve tvaru vlnovky. Když lamely sklopíte, fungují jako stínění a když je otevřete, uvidíte ven.

Twintex

Tato designová lahůdka skrývá nápad chytré horákyně. Twintex je charakterizován dvěmi vrstvami látky, které se vzájemně překrývají a tím je možné dosáhnout dokonalé regulace světla. Ovládat ho můžete mechanicky, či za pomoci řetízku nebo motoricky.

Facette

Nápad skrývající decentní provedení. I v tomto případě mluvíme o textilii, která je tvořena dvěma vrstvami, jenž se střídají. Horizontální proužky připomínající síťovinu jsou střídány pevnější, neprůsvitnou textilií. Je to jakási obdobná varianta Twintexu.

Plissé

Dekorativní žaluzie, které si získávají stále větší popularitu. Funguje na stejném principu jako plisovaná sukně. Je vhodná k umístění především do atypicky tvarovaných okennapříklad kulatých. Nabízí nespočet barev, vzorů i motivů, mezi kterými je doslova radost vybírat.

Duette

Název Duette označuje unikátní žaluzie. Jinak řečeno – pokud opticky zdvojíte Plissé, získáte Duette, které svým tvarem připomíná včelí plástve. Nejenže svědomitě plní svou funkci stínění, navíc díky svým izolačním vlastnostem dokážou i ve velmi horkých dnech udržet teplo venku.