Nepoctivých prodejců čerpadel není málo a zákazník, který se příliš neptá, je ideální kořistí. Nenechte se lapit!

 

Co vše je zahrnuto v ceně?

Kupujete jen „skříň“, ke které si musíte dokoupit veškerý spojovací materiál, izolaci apod., nebo si pořizujete výrobek „all inclusive“? Jaká je konečná cena tepelného čerpadla jako kompletního celku?

Pozor na to, abyste nesedli na lep nepotivému prodejci, jenž Vám sice levně prodá samostatné jednotky s tím, že zbytek si musíte dokoupit za vysoké ceny.

Jsou uváděné parametry reálné a doložitelné?

Neplatí, že parametry uváděné na štítcích tepelného čerpadla odpovídají skutečnému výkonu. Nepoctiví výrobci uměle nadhodnocují tyto údaje, aby tak mohli lépe konkurovat výrobkům od prověřených značek.

Obrovskou výhodou je, pokud je tepelné čerpadlo držitelem Evropské značky kvality Q, která zákazníkům dává hned několik výhod, přičemž jednou z nich je právě jistota toho, že uváděné parametry jsou dosažitelné v běžném provozu. Více o této značce kvality, která je rozšířena a uznávána v celé řadě zemí západní Evropy, si můžete přečíst zde.

Kdo bude provádět instalaci čerpadla?

Levná čerpadla dnes koupíte i v hobby marketech s tím, že jejich instalace probíhá svépomocí. Ano, tepelné čerpadlo vzduch/vzduch může složit i průměrně manuálně zručný jedinec, případné nedostatky v instalaci však mohou brzy snížit výkon čerpadla.

Výhodou je bezesporu to, když instalaci provádí zkušený technik, tj. ne Vy, ne zaměstnanec stavební firmy, ale ideálně zaměstnanec prodejce čerpadla, který tyto práce provádí prakticky na denní bázi.

Jaké jsou podmínky prodloužené záruky?

Na tepelné čerpadlo dnes můžete získat záruku až 10 let, což je podstatně více, než zákonem stanovených 24 měsíců. Otázkou zůstává, jaké jsou podmínky získání této záruky. Musíte si u prodejce koupit i nějaké další materiály, je prodloužená záruka poskytována zdarma či za úplatu, je delší záruka podmíněna realizací pravidelných servisních prací?

Na tyto otázky byste rozhodně měli znát odpověď

Jak probíhají případné opravy?

Má prodejce vybudovanou dostatečně hustou servisní síť? Za jak dlouho od nahlášení závady budou zahájeny práce na jejím odstranění? V případě, že čerpadlo disponuje Evropskou značkou kvality Q, máte jistotu, že:

  • prodejce má vybudovanou dostatečně hustou servisní síť
  • případné práce na závadě budou zahájeny do 24 hodin
  • k čerpadlu budou minimálně po dobu 10 let dodávány originální náhradní díly

 

Ovšem, v případě, že tepelné čerpadlo Evropskou značkou kvality Q nedisponuje, je dobré zjistit si tyto informace u prodejce a ideálně je mít uvedeny i v kupní smlouvě.