TrailerHomesMobilní domy vznikly ve dvacátém století v USA, aby lidé mohli cestovat za prací. K nám do Evropy se mobilní domy dostaly během několika posledních let. Dnes jsou využívány jako rekreační bydlení u vody nebo na horách či přechodné bydlení na stavbách. Mobilní bydlení často zvažují také mladé rodiny jak o svůj první domek. Mobilheimy jsou vyráběny podle technických norem pro obytná vozidla pro volný čas a jsou opatřeny ocelovým podvozkem s odnímatelnou ojí. Mobilní domy proto spadají pod silniční zákon a není potřeba stavebního povolení či jiného ohlášení na stavebním úřadě.

Zvažujete-li proměnit rekreační možnosti bydlení v mobilheimu v trvalé, budete potřebovat obydlí zateplit. Mobilní domy celoročně obyvatelné mají dvojité okna a centrální topení a pro snížení nákladů je vhodné je zateplit. Náklady na energie jsou poté v porovnání s ostatními stavbami několikanásobně nižší. Nízkoenergetické a pasivní mobilní domy mohou také vycházet z myšlenky modulární prefabrikace stavebních dílců. Oproti klasické výstavbě mají výrazně nižší pořizovací náklady, rychlou výstavbu a nízké nároky na energetické vstupy. Mobilní domy mají ale mnoho dalších výhod; odpadají náklady na údržbu, neplatí se daň z nemovitosti ani správní poplatky. Cena pojištění mobilheimu je menší než pojištění ostatních nemovitostí. Mobilní dům je také levnější než klasický byt, nemluvě o zděných či dřevěných stavbách. Některé mobilní domy jsou dokonce koncipovány tak, aby byly naprosto nezávislé na inženýrských sítích a proto jsou vhodné na jakoukoliv zahradu a pozemek.

Mobilheim-Transport-_11Design interiéru je navrhován tak, aby poskytoval maximální komfort. Využívanými prvky zůstávají světlé barvy, dekor dřeva a přírodních materiálů. Samozřejmě jako všechno, i mobilní domy mají své mínusy. Mobilní domy nemají pevné základy a to může být rozhodující při živelných pohromách. Pokud kupujete byt, stačí vám zaplatit za něj, v případě mobilního domu ale potřebujete také pozemek, kde svůj mobilní dům postavíte. Mobilní bydlení zažívá velký ohlas u nás v České republice. Stále více se setkáváme s pozitivními ohlasy, že bydlení na kolečkách je stylové, úsporné a moderní.