Kuchyňské prkénko – plast nebo dřevo?
Věčné téma a spor. Co je lepší – dřevěné prkénko nebo plastové? Nebo dokonce skleněné či mramorové? Dřevo je prvek historický, plast, sklo nebo mramor zase moderní. Pojďme si rozebrat pro a proti všech dostupných materiálů a vybrat tu nejvhodnější variantu do vaší kuchyně.
Výhody a nevýhody
Dřevěné prkénko se řadí mezi klasické doplňky každé kuchyně. Maso i s kostmi se porcovalo na dřevěných prkéncích nebo špalcích z tvrdého dřeva už v dávných dobách. Zde je potřeba sáhnout po masivním a zároveň poddajném materiálu. Zároveň se výzkumy prokázalo, že na dřevěných prkéncích se překvapivě nedrží nežádoucí bakterie na rozdíl od plastových. Důvodem pravděpodobně je, že vlivem namáčení a sušení prkénka při mytí se materiál roztahuje a smršťuje. To může mít zásadní vliv pro ničení bakterií. A ruku na srdce – dokážete si v babiččině kuchyni představit plast? Plastová prkénka zase na rozdíl od dřevěných můžete přizpůsobit barevnému ladění kuchyně. Bakterie se sice na nich drží více, ale každá správná hospodyně je zvyklá po použití prkénko umýt. Skleněná a mramorová prkénka jsou samozřejmě stylová, a z těchto tří krájecích podložek nejhygieničtější. Hlavní nevýhodou ale zůstává, že rychle tupí nože. Nejnovějším trendem jsou v současné době prkénka silikonová, která podle všech testů vycházejí ještě lépe než ta skleněná.
Ve finále tedy záleží jen na vás, jakému prkénku dáte přednost. Důležitá je správná hygiena krájecí podložky po použití, což jistě patří k základním pravidlům ve vaší kuchyni.