Když ráno vstanete usměvaví a plní energie, je to skvělý start do nového dne. Na staré a proleželé matraci to jde ale těžko. Využijte proto Vánoce a nadělte sobě i svým blízkým kvalitní a zdravý spánek. Rozhodně potěší více než ponožky.

Young beautiful Sleeping family with the little son

Young beautiful Sleeping family with the little son

První rada zní: výběr matrace neuspěchejte. Nejprve si ujasněte, kdo a jak často bude na matraci spát. Je totiž rozdíl, zda vybíráte matraci pro adolescenta ve vývinu, dospělého s nadváhou nebo matraci na chatu.

Zvažte také zdravotní omezení, zejména bolesti zad, alergie a nadměrnou potivost. Vhodná matrace vám zajistí nejen kvalitní spánek, ale díky správné podpoře vám pomůže i se zmírněním chronických potíží.

V dalším kroku si na internetu vytipujte matrace a poté si je běžte do obchodu vyzkoušet. Osaháte si jednotlivé materiály a zjistíte, jaká tuhost vám nejlépe vyhovuje. Na závěr pak prověřte stav roštu a v případě potřeby kupte nový. To stejné platí o matracovém chrániči.

Pěnovou, pružinovou nebo latexovou matraci?

Při výběru nové matrace vás možná překvapí množství materiálů, ze kterých se vyrábí. Uvádíme 6 základních, ze kterých si vyberou alergici, lidé trpící bolestmi zad i ekologové.

  • Líná (paměťová) pěna podle teploty a tlaku těla dokonale přizpůsobí svůj tvar a díky tomu má skvělé ortopedické vlastnosti. Není vhodná pro děti 12 let.
  • Studená pěna má podobné vlastnosti jako líná pěna, je však mnohem prodyšnější. Obvykle se kombinuje s dalšími typy pěn a nehodí se na polohovatelný rošt.
  • Pružiny jsou v matracích nové generace zpevněné kokosovo-latexovou deskou nebo je každá pružina ve vlastní tašce. První typ se hodí hlavně na pevný rošt a občasné spaní, druhý má skvělé ortopedické vlastnosti a díky vysoké prodyšnosti ho doporučujeme zejména alergikům a astmatikům.
  • Latexové matrace jsou ze směsi přírodního a syntetického latexu. Vynikají pružností, prodyšností a skvěle drží tvar. Latex je antialergenní, takže se skvěle vyspí i alergici.
  • Pěna Flexifoam vlastnostmi připomíná studenou pěnu, hodí se na všechny typy roštů a je levnější. Používá se zejména pro výrobu matrací, které mají z každé strany jinou tuhost.
  • BIO pěna svými vlastnostmi připomíná línou a studenou pěnu, místo ropy se ale pro výrobu používá sójový olej nebo olej ze skočce obecného. Prospívá tak životnímu prostředí i vašim zádům.

Nezapomeňte před nákupem matraci otestovat na vlastní kůži. Zajděte do některé z prodejen matrací Tropico a zjistěte, jaká matrace od českého výrobce vám vyhovuje nejvíce.