Při prodeji nemovitosti dělá mnoho majitelů tu chybu, že slepě důvěřují realitnímu makléři. Pak se diví, že nezískají tolik peněz, kolik čekali. My vám proto přinášíme několik tipů a rad, jak uskutečnit prodej bytu, abyste na něm neprodělali.

1. Zkuste vynechat realitku

Realitní kanceláře vydělávají na zprostředkování obchodu mezi prodejcem a kupcem nemovitosti. Provize se přitom obvykle pohybuje kolem 3%. Jistě si snadno spočítáte, o kolik peněz přijdete v okamžiku, kdy prodáváte byt v hodnotě 1 milionu korun. Pakliže na prodej nespěcháte, radím zkusit nechat realitku vynechat a snažit se najít kupce vlastní cestou.

Byt můžete prodávat i bez realitky /

Byt můžete prodávat i bez realitky /

 

2. Využijte inzertní portály

Prodej bytu bez realitky se dá v dnešní době uskutečnit poměrně snadno. Na internetu naleznete specializované portály, které nabízejí možnost inzerce. A to buď zcela zdarma, nebo je za drobný poplatek, který rozhodně nedosahuje výše provize realitní kanceláře. Je ale důležité, aby měla inzerce dostatečný dosah. Ideální je, pokud zvolíte web, který sám zajistí publikaci inzerci na významných realitních serverech.

3. Zjistěte si aktuální cenu nemovitosti

Před prodejem je nutné vědět, za jakou cenu se dá vaše nemovitost prodat. Mnozí majitelé dělají velkou chybu v tom, že objekt příliš nadhodnotí. To se pak projeví v malém zájmu kupců. Zjištění reálné ceny je přitom poměrně snadné, často ani není potřeba kontaktovat odborníky. Stačí se podívat na inzeráty podobných nemovitostí v dané lokalitě a rázem si utvoříte jasnou představu o tom, za kolik peněz asi tak váš byt prodáte.

4. Vyčkejte na příhodnou dobu

S prodejem bytu zbytečně nespěchejte. Je dobré se zorientovat, zda je právě nyní vhodná doba prodávat nemovitost. Trh s realitami je poměrně pružný. Snadno se tak může stát, že za nějakých pár měsíců bude poptávka vyšší a tím pádem z prodeje získáte více peněz.

5. Uveďte byt do ideálního stavu

Před samotným prodejem je důležité, aby byl byt uveden do perfektního stavu. Už jen vymalování místností a komplexní úklid mohou značně zvýšit hodnotu nemovitosti.