Při výběru matrace se jen málokdo z nás soustředí na tak důležitý faktor, jakým je potah. Obvykle si pečlivě vybíráme materiál, zvažujeme, jakou zvolit tuhost, požadujeme přesnou velikost, ale potahu již takovou pozornost nevěnujeme. Přitom má potah matrace velký vliv na zdravý a čistý spánek. Nepřicházíme vlastně do kontaktu s materiály matrace, ale s potahem a ten tvoří obal každé matrace. Z toho logicky vyplývá, že pokud chceme udržet obsah v tom nejlepším stavu, musíme v prvé řadě pečovat právě o to, co je z vnějšku.

Buďte pečliví i při výběru potahu matrace

Není potah matrace, jako potah matrace /

Není potah matrace, jako potah matrace /

Při výběru matrace byste si měli uvědomit, že matrace není navždy. A opravdu nehraje rozdíl, zda se jedná o pružinové matrace, PUR matrace, matrace z paměťové pěny nebo latexové matrace. Ač nemají materiály stejnou životnost, měla by se z hygienických důvodů měnit co 3-5 let, nejpozději do 7 let. Správnou péčí lze dobré hygienické podmínky udržovat, a péče nejvíce souvisí s potahem. Proto je potřeba už při nákupu matrace myslet na následnou údržbu a zároveň volit i materiál potahu, který má antibakteriální účinky, lze jej vyprat a má na naše zdraví pozitivní vliv.

Jaký materiál potahu zvolit?

Existuje nespočet potahových látek, které se na výrobu potahů na matrace využívají. Každý z nich má samozřejmě jiné vlastnosti. „Zabýváme se výrobou zdravotně nezávadných matrací od roku 1999 a za tu dobu jsme měli možnost využít obrovské množství potahových materiálů a látek. Vzhledem k tomu, že vlastníme i speciální šicí stroje na potahy, které si sami šijeme, máme s potahy matrací velké zkušenosti. V současné době používáme 3 typy potahových materiálů, které zároveň považujeme za ty nejlepší. Jedná se o látku s Aloe Vera, Silver Protect a Sanitized Treatment,“ řekl nám p.Grossmann, majitel výrobny matrací a e-shopu grossmann-matrace.cz. Dnes se klade velký důraz na materiály, které jsou zdravotně nezávadné, prodyšné, příjemné na dotek, antibakteriální a nabízejí i nějakou jinou užitnou hodnotu navíc, např. výtažek z rostliny Aloe Vera nebo stříbrné vlákna.

 „Dají se sehnat opravdu speciální potahové látky, třeba obohacené repelentem proti komárům či vůní z levandule. Ač jsme je rovněž měli možnost vyzkoušet, u těchto je problém, že aroma je opravdu intenzivní a během spánku se vylučuje. Některým to nemusí být zrovna příjemné, proto volíme potahové materiály, které jsou neutrální a vyhovují 90 % zákazníků,“ dodal p.Grossmann.

Potah s Aloe Vera

Potah s Aloe Vera je velmi oblíbený. Přímo do vláken jsou vetkány mikrokapsle, které obsahují výtažky rostliny Aloe vera Barbaensis z rodu liliovitých. Výtažek je postupně uvolňován, což umožňuje dokonalou relaxaci. Aloe má antibakteriální účinky a odpuzuje prach. Potah je velmi vhodný pro osoby, které trpí nadměrnou potivostí, pro alergiky a astmatiky. Potah je funkční, nejčastěji snímatelný a pratelný do 60°C.

Potah Silver Protect

Potah Silver Protect je v současné době jeden z neluxusnějších potahů. Látka je upravena technologií Silver Protect. Napustí se do ní nanočástice kvalitního stříbra. Tento ionizovaný povrch potahu má antimikrobiální účinek, u kterého testy prokázaly, že touto úpravou dojde ke zničení 95% škodlivých mikrobů. Nebezpečné zárodky a bakterie jsou redukovány už do dvou hodin. Proto je tento potah zvláště vhodný pro alergiky a astmatiky. Zároveň potah se stříbrnými vlákny zabraňuje vytváření nepříjemného zápachu. Je tedy ideální pro zdravé a hygienické spaní. Potah můžete sejmout a vyprat v pračce do 60°C, aniž by byla úprava látky stříbrem nějak odstraněna. Ta je zachována i po vyprání látky.

Potah Sanitized

Potah Sanitized představuje revoluční řešení pro alergiky a využívá se zvláště na antibakteriální matrace. Potah má speciální antimikrobiální úpravu Sanitized, která zajišťuje dokonalou ochranu proti bakteriím a roztočům. Ti nemají šanci přežít i rozmnožovat se. Potah je vyroben ze 100% PES s gramáží 250g/m2. Ještě kvalitnější je pak úprava Sanitized Treatment. Jedné se o froté 100 g/m2. Složení tvoří ze 70-ti % bavlna a 30-ti % polyester s nánosem nepropustného a prodyšného polyuretanu. Materiál je velice odolný proti pronikání vody a prodyšný, proto se doporučuje na matrace při inkontinenci seniorů i kojenců. Nános polyuretanu zabraňuje průniku moči, krve, vody a jiných tělních tekutin.