Stromy se výrazně podílí na celkovém vzhledu každé zahrady. Nejenže mají hodně co mluvit do její vizáže, ale zároveň ovlivňují i její tvar. V dnešní době můžete vybírat z mnoha zajímavých dřevin, které čítají desítky a desítky možností. Otázkou je, jak si vybrat správně? Možná jste i vy zatoužili po moderně vyhlížejícím pozemku, kolem kterého by se tyčili okrasné stromky. Nebo se vám zalíbila zahrada vašeho souseda, který sice nemá stromy po celé zahradě, ale i těch pár kousků mu pozemek příjemně zdobí. Nezoufejte, jestliže si s výběrem nevíte rady, je náš dnešní článek určený právě vám. Vezměte si jej na pomoc a věřte, že si určitě vyberete správně!

Okrasné stromy

Výběr ovlivňuje vícero faktorů

Kdo si chce vybrat novou věc – ať už se to týká stromku na zahradu či nábytku do interiéru – chce se řídit především svým vkusem. To je sice na jednu stranu fajn, ovšem konečný výběr byste měli podřídit nejen vkusu, ale i dalším parametrům, mezi které patří například velikost stromu, typ půdy či stanoviště.

Vhodná volba pro velké zahrady

Jestliže váš pozemek patří mezi větší – tedy více jak 700 metrů čtverečních – můžete si zde stromky vysazovat samostatně tak, aby každý měl kolem sebe více prostoru. Jedině tak se stane dominantou vaší zahrady, jež na sebe upoutá pozornost. Druhou možností je vytvoření lesíku, kdy vhodně zkombinujete vysoké stromy s nižšími, jež budou dosahovat maximálně 5 – 6 metrů.

Řešení pro zahrady menších rozměrů

Na malé zahrady se hodí stromy, které jí opticky přidají na hloubce. Je třeba myslet na dokonalý poměr velikosti stromu a velikosti vašeho pozemku tak, aby ani v dospělosti nedosahovaly velkých rozměrů, pro které byste je museli pokácet. Stromy je dobré vybírat podle hustoty koruny a zbarvení.