Použít můžete štětku nebo váleček

Použít můžete štětku nebo váleček

Potřebuje váš byt vymalovat a vám se nechce investovat do malíře? Žádný problém! Vymalovat si přeci můžete sami. Stačí k tomu jen trocha šikovnosti a dobré informovanosti o tom, jak na malování jít. A s tím vám dnes rádi pomůžeme.

Než začneme malovat

Důležité je nenanést barvu na předměty, na kterých ji mít nechceme. Proto musíme před samotnou výmalbou vystěhovat z místnosti vše, co se dá. Ze stěn odstraníme obrazy, z oken záclony a závěsy. Těžký nábytek umístíme alespoň do středu místnosti a vše ostatní, co se nám nepodaří z nějakého důvodu chránit přemístěním, alespoň přikryjeme. K tomu skvěle poslouží různé fólie, textilie nebo třeba i obyčejný papír.

Pomůcky, bez kterých se neobejdete

Začneme tím nejdůležitějším a tím je barva. Dobře se informujte, na které povrchy vámi zvolená barva je a jakou má sytost a bělost. Pokud už barvu máte, je na řadě malířská štětka. Mezi neoblíbenější patří štětka plochá. Mnoho lidí ji však nahrazuje malířským válečkem, jelikož s ním je nanášení barvy rychlejší. Váleček bychom ale neměli používat při malbě na starší, ne moc pevný nátěr, který by se nám na něj mohl lepit. Tomu lze předejít takzvanou penetrací, která podklad napustí, zpevní a zvýší jeho přilnavost.

Než se pustíte do malování, přichystejte si vše potřebné

Než se pustíte do malování, přichystejte si vše potřebné

Malujeme

Štětkou malujeme tak, že ji vždy namočíme zhruba do její poloviny, otřeme o okraj a roztíráme vždy stejným směrem svislými tahy. Oproti tomu válečkem barvu nanášíme v jednotlivých pruzích. Malování vždy začínáme u stropu, na který barvu nanášíme postupně v pruzích zhruba o 1 metru. U stěn postupujeme většinou od okna ke dveřím, aby na malované plochy nedopadal stín. Pozor dávejte obzvlášť při nanášení dalších vrstev, jelikož ta předchozí musí být skutečně důkladně zaschlá.