fall-maintenance-checklist-4

Při kontrole stavu okapů je můžete hned zbavit listí, které je snadno dostupné

Okapy jsou důležitou součástí domu. Bez nich byste jen těžko mohli zabránit promočení zdí. Výběr okapů tedy patří k velmi zásadním, a proto byste se v této fázi neměli bránit radám odborníků. Ti vám doporučí a vysvětlí rozdíly mezi jednotlivými materiály, ze kterých jsou okapy vyrobeny. Hliníkové okapy jsou lehké, dostupné v různých barvách a vyznačují se poměrně dlouhou životností. Titanzinkové okapy nečernají ani nerezaví, stejně jako měděné. Ocelové okapové systémy se vyznačují odolností, která je způsobena polyuretanem, nekorodují a v zimě je můžete jednoduše sundat a na konci zimy zase nasadit.

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu

Pravidelná kontrola vám umožní sledovat stav okapů a rour. Pokud tedy tyto kontroly dodržujete, nemůže vás překvapit žádná dírka nebo ucpání. Při kontrolní prohlídce se zaměřte na žlabové háky a objímky svodů. Narušením těchto komponent může dojít ke změně sklonu žlabu a tedy ke ztížení odtoku vody nebo jejímu úplnému zabránění. Nejčastějším problémem, který vás může u okapů čekat, je jejich ucpání. Spadané listí a usazené nečistoty nejsou v okapech ničím zvláštním. S listím vám mohou pomoci lapače listí, které zpomalují zanesení okapů. Ucpané okapy lze většinou vyčistit proplachováním vodou pomocí hadice.

gutter-debris-trap

Lapače listí – jednoduché a efektivní řešení jak ucpání okapů zpomalit

Drobné otvory můžete zacelit pomocí síťoviny s bitumenovou vrstvou na spodní straně. Okap musíte vyčistit a potom pomocí horkovzdušné pistole, nahříváte síťovinu tak, aby se začal bitumen roztékat. Vše je dokončeno nanesením střešního tmelu po obvodu pásky. S velkými opravami buďte opatrní. Mnohdy se nevyplatí spoléhat sám na sebe. Odborné firmy vám sice za peníze, ale rychle a kvalifikovaně pomohou.