bush-tomatoes-876974_960_720Pěstování zeleniny je obvykle výsadou zahrad a polí. Ale ne každý má tyto venkovní prostory k dispozici. Pokud vám chybí zahrada a přesto byste si chtěli vypěstovat nějakou zeleninu, neztrácejte hlavu. Můžete tak bez problémů učinit i přímo u vás doma, v interiérových prostorech. A věřte, že taková zelenina se nedá s tou kupovanou vůbec srovnávat!

Pěstování zeleniny v bytových prostorách, nebo chcete-li indoor pěstování, není dnes ničím neobvyklým. Díky moderním technologiím a speciálním systémům můžete s touto možností počítat i vy.

Základem je pěstební box

Základem pro vnitřní pěstování zeleniny je speciální pěstební box. Jedná se v podstatě o jakési uměle vytvořené prostředí, které daným rostlinám vyhovuje. Jde o systém, který rostlině zajistí tu nejoptimálnější teplotu, světlo, ale i vlhkost. Právě tyto tři faktory jsou pro zdárný růst nejen zeleniny nejdůležitější.

Pěstební box, který je často označován výrazem homebox, je k dispozici v mnoha variacích. Výběr je zapotřebí zvolit v závislosti na kvantitě pěstování, ale také s přihlédnutím k velikostem vašeho interiéru.

Homebox by měl být umístěný spíše na místě, kde nehrozí ostré sluneční paprsky – docházelo by tak zbytečně k dalšímu přehřívání. Pěstební box obsahuje zářivku, která nejen že dodává světlo, ale rovněž teplo. Samozřejmostí je také ventilátor.

Pěstební box je prakticky elektronické zařízení, je tedy zapotřebí počítat s určitou spotřebou elektrické energie.

Nezapomínejte na hnojiva pro indoor pěstování

Samozřejmě, že i v případech, kdy hodláte pěstovat zeleninu v bytě, se nesmí zapomínat na pravidelnou zálivku a přihnojování. Ideální je sehnat nějaká speciální hnojiva pro indoor pěstování. Každá zelenina, potažmo rostlina má však jiné nároky, je dobré se s nimi předem seznámit.

Foto: pixabay.com