coffee_bean_tree

Buďte originální! Pořiďte si kávovník!

Už vás nebaví klasické pokojové rostliny, které má doma každý? Zkuste změnu. Kávovník je vhodný jak pro začínající pěstitele, tak pro ty, kteří s pěstováním pokojových rostlin mají řádné zkušenosti. Listy, květy i plody jsou velmi dekorativní a úspěchu se dočkáte i v panelových bytech. Kávovník není náročný na světlo a dokonce mu nevadí ani suchý vzduch, který je asi největším nepřítelem pokojových rostlin.

Jak začít

Samozřejmě je možnost si kávovník koupit již jako vzrostlou rostlinu, ale pokud máte chuť začít od úplného začátku, postačí vám pár „bobulí“ od někoho, kdo kávovník již pěstuje. Tato rostlina brzy kvete i plodí, takže nemusíte mít obavy, že se nedočkáte kýženého výsledku. V první řadě pamatujte na to, že peckovice určené k výsevu musí být vyzrálé, ale nesmí být staré. Semena brzy začnou ztrácet schopnost klíčení. Stáří utržených peckovic by nemělo přesáhnout jeden měsíc. Vyséváme celé, to znamená, že je neloupeme ani nijak nečistíme. Po výsevu do běžného substrátu nebo do zahradní zeminy, která by měla být výživná a propustná, umístíme květináč do tepla. Teplota pro klíčení by měla být kolem 28 °C. Prvních lístků se dočkáme přibližně za 2 až 3 týdny. Po vytvoření prvních pravých listů můžeme začít přesazovat. Kávovník potřebuje hodně živin, proto je dobré ho jednou za 14 dní přihnojovat.

coffee-flower

Květenství kávovníku

Vhodnější variantou je tekuté hnojivo. Každý rok rostlinu přesazujeme. A důležitá je i pravidelná zálivka. Kávovník dorůstá do výšky asi 1,5 m a plodí ve stáří 3 let. Je to rostlina, která je také vhodná k různému tvarování. Zkuste si vypěstovat kávovník a uvařit si vlastní kávu.