Naše postel je místo, kde trávíme mnoho času spánkem i odpočinkem. Ten by měl být skutečně výživný a přinést nám dokonalé uvolnění a relaxaci. K tomu patří nejen prostorná a pohodlná postel se správnou matrací, ale i kvalitní a krásné ložní povlečení, do kterého bude radost se ponořit. Vytvořte si takovou oázu klidu, která vám pomůže k dokonalému odpočinku.

_povlecenistella.cz_Damasek-Povleceni ALISARSvůj původ má damašek nejspíše v Číně a do Evropy přišel přes Sýrii. Zde došlo ve 12. století k velkému rozmachu výroby tohoto materiálu. Svůj název dostal podle syrského hlavního města. Původně se vyráběl z hedvábných nebo lněných přízí, v dnešní době se používá jemná česaná příze ze 100 % Mako bavlny.

Nejčastěji se bavlna, ze které je damaškové povlečení vyrobeno, dováží z Egypta. Tato bavlna se sbírá ručně a následně se čistí na speciálních strojích, které podléhají přísným kritériím Evropské unie. Na výrobu damaškového povlečení se používá nejčastěji příze zvanéMako Damašek nebo Mako Brokát Damašek. Obě látky vynikají svou odolností, krásou a jsou ideální pro výrobu povlečení. Damaškové povlečení se může používat celý rok. Absorbuje skvěle pot a v zimě izoluje a zahřeje. Mako Damašek i Mako Brokát Damašek jsou vyrobené ze speciálníMako bavlny. Mako Brokát Damašek je ještě doplněn o vzorovanou tkaninu, kde jsou zapracované třpytivé nitě, které se nazývají Brokát.

Damašek je tkanina jedné barvy se vzorováním. Ta vznikla střídáním osnovní a útkové vazby při tkaní. Na okrajích jsou většinou vzory tkány hrubší vazbou. Ty pak vytvářejí světlý nebo tmavý kontrast s hladkým podkladem. Samozřejmě se můžete setkat i se vzory jiných barev než je podklad. Ovšem pravý klasický damašek je jednobarevný a ve světle vytváří krásné lesklé efekty.

Pokud je tkán damašek s kostkou nebo proužkem, používají se většinou levnější lisovací stroje, větší a složitější vzory se musí tkát jen na žakárovém tkacím ústrojí.

Ložnice plná luxusu

Damašek je velmi příjemný na dotek a krásně se leskne. Z tohoto důvodu se často používá právě na výrobu ložního prádla. Damaškové povlečení bylo velmi oblíbené již za časů našich babiček a nyní jeho obliba opět roste. Jistě sami uznáte, že spaní v damašku je dokonalý luxus.

Toto povlečení je navíc velmi odolné a dlouho vydrží. Zůstane krásné po celé generace, protože tento materiál je opravdu kvalitní. Je elegantní a luxusní. Každý ocení váš skvělý vkus, až dáte své damaškové povlečení na svou postel.

_povlecenistella.cz_Damasek-Povleceni GWENVzory dokonale padnou do každého interiéru

Ložní povlečení z damašku má většina z nás v hlavě s květinovými vzory. I ty lze dnes samozřejmě koupit a jsou ideální někam na venkov nebo tam, kde je interiér zařízen v rustikálním stylu. V dnešní době je ovšem nabídka mnohem pestřejší, je možné si pořídit vzory antické, středověké i moderní. Barvy lze koupit tradiční, jako je sněhově bílá, pastelové odstíny, metalické tmavé barvy a jiné. Krásné barevné kombinace perfektně doplní moderní interiér. Damaškové povlečení se rozhodně hodí do každé ložnice.

Jak se starat o damašek

Za časů našich babiček se damaškové povlečení klasicky vyvářelo, žehlilo, škrobilo a někdy i mandlovalo. Dnes již taková péče potřeba není. Damašek se léty osvědčil, jako velmi kvalitní a trvanlivý materiál, kterému plně postačí běžná péče. Barevné povlečení je vhodné prát na 60°C a není problém použít ani sušičku či aviváž. Opatrnost je na místě u bílého damašku. Ten by časem mohl zešednout, a proto je vhodnější jej prát na 90°C a nepoužívat aviváž. Jestliže máte možnost, sušte jej na slunci, protože to zvýrazní jeho bělost. Vždy se při péči o vaše povlečení řiďte instrukcemi uvedenými na etiketě.