tapety jsou i nadále IN

tapety jsou i nadále IN

Tapeta je dekorativní povrch, lepený na podklad, kterým jsou nejčastěji stěny, stropy, dveře, sklo, plech a povrch nábytku. Původně se tapety vyráběly z kůže a byly upravovány technikami, jako je malba, puncování nebo lisování. Využívaly se kozí nebo telecí kůže. Od 17. století byly kožené tapety nahrazeny textilními nebo papírovými tapetami.

Moderní tapety

Tapety se opět stávají velmi žhavým a žádaným trendem, kterým si oživujeme a zkrášlujeme náš domov. Existuje několik druhů tapet od klasických, vinylových, 3D tapet, textilních, vliesových, fototapety, bambusové a mnoho jiných. Dokonce tapety s tzv. nanovlákny, které zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci. Tapety dokážou sladit vybavení bytu, a dotvoří celkovou atmosféru. Některé typy tapet jsou omývatelné, a proto se hodí zejména do míst, kde je větší riziko spojené s ušpiněním. Tapety se lepí jak na celou stěnu nebo jen tam, kde chceme vytvořit dekoraci. Tapety se hodí téměř do každé místnosti včetně dětského pokoje. Zbytky tapet se dají při troše fantazie využít na zdobení třeba starší komody, židle, stolku apod. Lepení tapet není žádná věda a dnes to zvládne skoro každý. Většina prodejců Vám ráda poradí vybrat správný typ tapety, včetně rozměrů, prvotního ošetření stěn až po vhodné lepidlo. Pokud si přece jen sami netroufáte, existují dnes firmy, které Vám provedou tuto službu na zakázku. Drobnější dekorace však zvládnete sami. Asi nejčastěji využívané pro jejich jednoduchost jsou samolepící tapety.

Samolepící tapety

tapety jsou k dispozici v nepřeberné nabídce

tapety jsou k dispozici v nepřeberné nabídce

Výborně se hodí na renovaci starších kusů nábytků a to od kuchyňské linky, dveří, židlí, dokonce se jimi zdobí sklo, kachličky nebo vypínače. Jsou z umyvatelného a odolného materiálu. Využití tapet se žádné meze nekladou a můžete se stát designérem vašeho domova. Pokud se bojíte lepit tapetu na celou plochu, můžete vyrobit kytky, kolečka, proužky nebo zvířátka na dětskou komodu. Nakonec to může být skvělá zábava i pro děti. Nebudou mít ruce umazané od lepidla a na dlouhou dobu je zabavíte.

Vliesové tapety

Jsou revoluční novinkou posledních 7-10 let. Jsou vyráběné z vláknité buničiny( celulózy ). Jejich předností je, že se lepí za sucha. Lepidlem se potírá pouze stěna a následně se přikládá suchá tapeta, která nevyžaduje žádné provlhčení. Dá se využívat ve vlhkém prostředí a pro svou propustnost vodní páry se hodí zejména na rekonstrukce panelových domů. Vliesové tapety dokonce dokážou pohlcovat pachy. Je přilnavá a výborně drží. Dá se použít i do kuchyní ale pouze do míst, kde není příliš moc páry a vody. Dá se však, ještě natřít ochranným nátěrem tím zvýšíte její odolnost. Výběr je velmi široký co se barev i motivů týká a dokonce naleznete tapety s okrasnými kamínky.