Záclony a závěsyZáclony a závěsy se opět vrací do módy. Spousta lidí na ně ale zanevírá. Zastávají názor, že záclonám již dávno odzvonilo a doba jejich slávy je již několik let v zapomnění. Přeci jen se během posledních pár let do popředí dostaly rolety a žaluzie, které začaly zdobit naše okna. Ptáte se, proč se v dnešní době opět vrátit k původní variantě stínění oken? Odpověď je jednoduchá: Holá okna, která jsou ozdobena pouhými žaluziemi, už nikoho nebaví! 

Proč dát přednost záclonám či závěsům?

Nejenže nabízí lehké tlumení zvuků z ulice, které umí být v určitých situacích nepříjemné a protivné, rozptýlení slunečních paprsků a jakousi ochranu před slídivými  a zvídavými zraky sousedů či lidí procházejících okolo, představují tyto okenní textilie i způsob, jak svůj domov zútulnit a dotvořit tak ojedinělý styl vašeho domova, jenž o vás něco vypovídá. A navíczáclony nebo závěsy se hodí úplně do každého interiéru!

Vyberte si vzor

Sázet na velké květinové vzory, které vám připomínají vaše dětství, se v dnešní době nevyplatíPřednost se teď dává především jednoduchosti. Pokud toužíte po vzorovaných textiliích, nemusíte se bát – z prodejních pultů nezmizely a tak si je klidně můžete pořídit. Přesto jsou ale kýčovité a romantické vzory nahrazovány jednoduchými proužky, koly či jinými geometrickými tvary, které se dobře ladí s interiérem.

Zvolte vhodnou barvu

Co se barev týče, neustále je v kurzu nesmrtelná klasika v podobě bílé, lehounce krémové či béžové. Rozhodně se ale nebojte sáhnout po barevných záclonách, obzvlášť v případě, kdy chcete závěsy zaimponovat do místnosti, která je jinak neutrálně laděná a pomoci záclon ji chcete trochu oživit a dodat ji na pestrosti. Nezapomeňte ale barvy sladit, to je totiž dost důležité. Výsledek by neměl působit příliš agresivně, snažte se zkombinovat více odstínů jedné barvy. Stejně postupujte i v případě vzorů a potisků – vždy se snažte držet jednoho motivu.

A co materiál?

Nejčastějšími materiály pro výrobu záclon i závěsů jsou polyester a směsové tkaniny, jenž se velice snadno udržují. Nemusíte se bát poškození při vyprání a vyhnete se tak nutnosti je žehlit. Toužíte-li po vyjímečnosti, poohlédněte se po výrobcích, které budou vyrobeny z přírodních materiálů hedvábí, len a bavlna. Počítejte ale se složitější údržbou. Sledujte proto štítky, které vám udávají způsob praní.

Jakou délku?

Budete-li přemýšlet nad délkou závěsu, berte ohled na typ okna. U francouzských oken vyniknou bohatě řasené textilie spuštěné až na zem. Zvolíte-li záclony, které budou splývat po celé délce stěny, dosáhnete tak velice působivého efektu a zároveň zútulníte výšku celé místnosti.