Bez energií se dnes neobejde nikdo z nás /

Bez energií se dnes neobejde nikdo z nás /

Plyn a elektřina se řadí mezi energie, které jsou pro naši každodenní spokojenost v podstatě nenahraditelné. Vždyť ruku na srdce, kdo z vás si ještě v dnešní moderní době dokáže představit domácnost, bez zavedení elektřiny nebo plynu? Pravda, složenky s nedoplatky, kterých se obáváme celý rok, nás na konci zúčtovacích období nezřídka pořádně zaskočí. Možná, že ani vy se nad jejich ciframi nestačíte divit a říkáte si, jak je možné, že jste se se zálohovými platbami do limitu znova a znova nevešli. Může to být klidně i tím, že jste jednoduše zvolili nevhodného poskytovatele elektřiny neb plynu. Je zapotřebí si uvědomit, že mezi nimi jsou dnes podstatné rozdíly, mnohem více se tak vyplatí srovnávat aktuální nabídky produktů a vybírat! Rozhodně nepodepisujte smlouvu hned u první nabídky, která se vám dostane do podvědomí! Srovnání cen plynu nebo srovnání cen elektřiny by tak mělo být tím prvním, co v případě výhledu na změnu dodavatele provedete!

Z čeho se vlastně jednotlivé ceny skládají?

Určitě je dobré vědět, z čeho se vlastně jednotlivé ceny za energii, konkrétně za plyn a elektřinu skládají. Jedná se v podstatě o neregulovatelnou a regulovatelnou složku, tyto dvě tvoří celkovou výši poplatku. Neregulovatelná složka je cenou, která náleží dodavateli energie. Ten je zpravidla pouze jeden. Může, avšak nemusí být někým jiným, než je distributor. A právě distributor určuje regulovatelnou složku energií. To je ta část, která sehrává největší konkurenceschopnost. Je totiž zřejmé, že čím nižší cenu ten který distributor nabídne, tím bude mít pravděpodobně více zákazníků. Samozřejmě, že problematika je mnohem složitější a nelze ji v reálu zase tak přímosměrně popisovat. Záleží například i na dalších doplňkových službách a nabídkách distributorů plynu i elektřiny.

Regulovatelná a neregulovatelná složka u plynu

Ceny energií si můžete rozumnou volbou výrazně snížit /

Ceny energií si můžete rozumnou volbou výrazně snížit /

Konkrétně u plynu, který se právě nyní bude díky vytápění ještě více využívat, je možné vhodnou volbou opravdu hodně ušetřit. Je to dáno tím, že neregulovatelná složka ceny tvoří zpravidla 81% celkové ceny. Konkurence je tedy opravdu veliká. Přeprava a distribuce, tedy v konečném výčtu neregulovatelná složka ceny, tvoří u plynu zhruba 19%.

Od čeho se odvíjí ceny energií?

Ceny energií se odvíjí od situace na burze, ale mimo jiné i od množství spotřebované energie. V podstatě se dá tvrdit, že čím více spotřebujete energie, tím platíte méně za její jednotku. Je tak vhodné mít přehled o jednotlivých programech a produktech. Samozřejmě ne každý se bude orientovat ve velké záplavě nabídek, je tedy ideální využít srovnávače. Právě ty jsou jednoduchými a praktickými pomocníky! Pohodlnou cestou tak najdete vhodné řešení i pro vaši situaci, neplaťte zbytečně více, než musíte!