Tepelná čerpadla zažívají v poslední době zvýšenou poptávku. Aby také ne, vždyť se jedná o systémy, prostřednictvím kterých lze ušetřit na platbách za spotřebované energie. Moderní bydlení s sebou přináší celou řadu možností – své významné a opodstatněné místo v nich nachází i tepelná čerpadla.

GMLW14plus.gifPrincip tepelných čerpadel

Princip tepelného čerpadla je takový, že přeměňuje nevyužitelné teplo v teplo využitelné, díky čemuž dochází k ohřívání vzduchu od několika jednotek až po desítky stupňů. Zvyšování teploty probíhá v rámci termodynamického cyklu, kdy se uplatňují procesy vypařování, komprese, kondenzace a dekomprese.

Kvalitní tepelná čerpadla vzduch/voda

Asi nejrozšířenější skupinou tepelných čerpadel jsou ty, které pracují na principu vzduch – voda. Taková tepelná čerpadla odebírají teplo ze vzduchu a následně ohřívají vodu v určitém systému. Výparník může být buď umístěný samostatně, potom se jedná o zařízení typu „split“, nebo přímo v jednom celku s celou technologií čerpadla, v takovém případě se jedná o zařízení typu „kompakt“.

Výhody tepelných čerpadel vzduch/voda

Tepelná čerpadla vzduch/voda s sebou přináší hned několik pozitiv. V prvé řadě se jedná o cenově dostupné zařízení, s minimálním rozsahem prací při instalaci zařízení. Další výhodou je provoz během celého roku. Tepelné čerpadlo je možné využívat například i k sezónnímu ohřevu vody v bazéně.

Návratnost investicí, spojených s pořízením tepelného čerpadla vzduch/voda, je rychlá, rozhodně se tak vyplatí o této možnosti popřemýšlet. Jde o ekologickou cestu, která nemá žádné negativní důsledky na životní prostředí.

Funkce, které nabízí tepelná čerpadla, nejsou zdaleka pouze vytápění interiérových prostorů. Jedná se například i o ohřev užitkové vody, či, jak již bylo naznačeno, i o ohřev vody v bazénu. V letních měsících se čerpadla dají využít i na větrání a chlazení.

Foto: ochsnercz.cz