imagesPořídili jste si vlastní bydlení, které se neobešlo bez rekonstrukce? Kuchyň, jídelnu, obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj a na řadu přichází také koupelna a s ní známé dilema? Pořídit si vanu nebo raději sprchový kout? Většinou je nutné tuto záležitost řešit hlavně v panelákových bytech, kde není dostatek prostoru pro obě varianty. Je vhodné zvážit všechny pro a proti a na tomto základě učinit rozhodnutí. Než tak učiníme, je dobré se poradit se všemi členy rodiny, co oni si myslí a jaké pro a proti je to jejich. Nejlépe je sepsat si všechny body na papír. Co je psáno, to je dáno.

Výhody vany

Jednou z výhod vany je, že se do ní můžete ponořit a relaxovat. Tuto možnost aspoň jednou za čas určitě ocení každý z nás. Další důležitý klad, který hovoří pro vanu, je koupání dětí v jakémkoliv věku. Malé miminko vykoupete ve vaničce, ale dítě ve věku kolem 3 let jen těžko nadchneme sprchovým koutem. Možnost by byla pořídit sprchový kout s vyšší vaničkou, ani tak to ale není až tak úplně to pravé ořechové. Musíme myslet také na estetiku. Dnes jsou k dostání sice krásné a stylové sprchové kouty, které dodají koupelně šmrnc, ale vana je stále vana a ve vzhledu některých designů koupelen je přímo nenahraditelná. Vany keramické, dřevěné, skleněné, plastové. Moderní, romantické, rohové, nadčasové i retro. Stačí si jen vybrat.

Nevýhody vany

Pokud nedisponujete zbytečnými prostory a máte malou koupelnu, můžete výměnou vany za sprchový kout ušetřit mnoho místa. To je pak možné nahradit třeba pračkou, která by se jinak do tohoto prostoru nevešla. Rovněž koupelnový nábytek, koš na prádlowc-im-modernen-bad a další věci. Nemluvě o garsonkách, kde samotný prostor pro pračku přímo v koupelně skutečně oceníte. Mezi nevýhody patří tedy malý prostor, který vana v koupelně zabere.

Výhody sprchového koutu

Vyznavači sprchování si zde přijdou na své. Ve sprchovém koutu se zadržuje při sprchování více páry, takže je v něm ve srovnání se sprchování ve vaně teplo. Hlavně dokáže ušetřit pořádný kus prostoru, a to i tím, že vybírat můžete z různých tvarů. Rohový, čtvercový, prostě jaký se vám do konkrétního prostoru hodí. Navíc se do něj dají namontovat masážní panely a to už je trochu jiný zážitek. Pokud vás nebaví stát, některé sprchové kouty disponují sklápěcím sedátkem a dokonce jsou už i sprchové kouty, kde si pustíte rádio.

Nevýhody sprchového koutu

Pokud se během zimních měsíců rádi vyhříváte ve vaně plné voňavé pěny, tohle vám sprchový kout nedopřeje. Sprchování je sice fajn, ale například u zánětů ledvin či močového měchýře se doporučují sedací koupele s bylinkami. Některé bylinky a esenciální příměsi do koupele dokážou odstranit napětí. Další nevýhodou je u sprchového koutu náročnost údržby. U pevné zástěny, kterou sprchový kout má, je nutné častěji čistit všechny mezery a drážky, které nejsou mnohdy ani snadno přístupné. Navíc je nutné jednou za čas vyměnit kolečka, po kterých dveře jezdí, pokud nejsou zrovna vyklápěcí.