SchallschutzBydlíte v panelovém domě a přemýšlíte, jak zamezit hluku, který přichází od sousedů nebo zvenku? Nebo vám snad připadá, že je slyšet každé vaše slovo? Problémem bude špatně zvolený materiál při výstavbě, tzv. papírové zdi a umakartová jádra. Dalším oříškem jsou větrací šachty se stupačkami.

Šachty se stupačkami vedou obvykle přes toaletu nebo koupelnu a to z důvodu dostatečného přístupu. Řešení nabízí výměna umakartového jádra. Důležité je, abyste odvětrání toalety do šachty řešili pomocí dvířek tak, abyste mohli otvor uzavírat a otevírat dle potřeby. Pokud máte ale stupačky v jiném pokoji, vyzkoušejte podlahu i strop obalit koudelí, jež bude těsnit a pohlcovat hluk. Nevzhlednou koudel můžete zakrýt například krytem, který vám na míru vyrobí truhlář. Dalším problémem jsou umakartová jádra v koupelnách. Jediným řešením je vyzdění koupelny, čímž zamezíte hluku až o sedmdesát procent. Pokud nechcete investovat do kompletní rekonstrukce jádra, zkuste alespoň obložit umakartové stěny, čímž docílíte snížení hlučnosti asi o 30 procent.

schallschutz-abgehaengte-decke-00V panelových domech bojujeme s papírovými stěnami, které jsou vyrobeny tenkého železobetonu, dřevotřísky či sádrokartonu. Nejvíce izolují velké šatní skříně, plné knihovny či jiné pokojové stěny. Zamezit hluku můžete také jinými většími kusy nábytku. Problém s hlukem může pomoci vyřešit i specializovaná firma, která vám nabídne možnosti změn v bytě a zajistí vše potřebné. Nikdy se ale hluku nezbavíte úplně.