Každý, kdo někdy uvažoval o krátkodobém pronájmu své nemovitosti, by měl znát základní fakta o tomto způsobu přivýdělku. Krátkodobý pronájem představuje tzv. sdílené bydlení s tím, že se zde střídají jednotlivý nájemníci a ubytování má rekreační charakter. Tomu je třeba přizpůsobit péči o nemovitost a zároveň splnit všechny legislativní aspekty. Co by měl každý pronajímatel znát?

Je lepší si zřídit živnost

I když není zřízení živnosti pro účely tohoto typu pronájmu nutné, z praktického hlediska je to lepší. Dá se díky tomu ušetřit na daních, které je třeba z výdělku z krátkodobého pronájmu platit.

Krátkodobé pronájmy obvykle slouží pro turisty a další lidi, kteří přijedou do dané lokace jen na chvíli. Jejich zaměření proto odpovídá ubytovacím službám, a tak je třeba za určitých podmínek platit i rekreační poplatky městu. Ty však bývají velice nízké.

bydleni4you.cz_letmeinn_cz_01

Co se týče daní, tak se vás budou týkat v případě, že pronájem uvedete jako svůj hlavní příjem nebo pokud výdělky přesáhnou 15 000 Kč měsíčně.

O nemovitost se zároveň musíte starat. Za tím účelem může posloužit správa krátkodobého pronájmu bytu v podobě služby zahrnující komplexní starost o ubytovací jednotku.

O hostech by měla být vedena tzv. domovní kniha

Provozovatelé krátkodobě pronajímaných nemovitostí by měli vést údaje o svých hostech, kde by měla být uvedena jejich jména, čísla dokladů i data, kdy byli ubytováni. Tato kniha může mít jak elektronickou, tak fyzickou podobu a měla by být archivována.

Provozovatel by také měl být pro své hosty neustále k dispozici, nebo alespoň někdo, kdo jej zastoupí. Ve stanovený čas by měli hosté dostat klíče od bytu či domu, což se často řeší speciální schránkou na klíče, od níž hosté dostanou klíče. Všechny tyto záležitosti lze řešit již zmiňovanými službami, pokud samotný majitel nemá časové možnosti tyto záležitosti řešit.

Real estate agent showing new apartment to owner

Ceny správy krátkodobého pronájmu se pak mohou odvíjet od výdělku z daného pronájmu nebo se řeší stabilní taxou. Dodržená legislativa i kvalitně provozované služby pro hosty jsou tou nejlepší vizitkou hostitele, a tak je není radno podceňovat.