Chcete své kočce dopřávat jen to nejlepší? Zatímco si vy pochutnáváte na nějaké dobrotě, nechcete, aby váš miláček přišel zkrátka? Pozor – ne všechny potraviny, které jíme, jsou vhodné pro kočičí zažívání!Které běžné potraviny mohou vaší kočce ublížit?

1_thumb_2631-gourmet-perle-kapsicka-24-85g-s-hovezim-a-mrkviTip: Zdraví všeho domácího mazlíčka závidí stejnou mírou na stravě a zdravém pohybu. Vyvážená strava každé kočky sestává jak z granulí pro kočky, tak konzerv a paštik. Na rozdíl od psů je kočka výhradní masožravec, a tak nemá příliš velkou potřebu zeleniny a dalších potravin.

Čokoláda, kofein a alkohol

Čokoláda obsahuje látky, které jsou i v malém množství pro kočičí organismus toxické. Nejvíce těchto látek obsahuje hořká čokoláda – to ale neznamená, že byste svou kočku měli krmit mléčnou čokoládou.

Zvědavá kočka někdy ochutná nejrůznější lidské pochoutky. A některé pro ni mohou být velmi nebezpečné. Pivo, sklenička vína či panák obsahují dostatek etanolu, který by kočce způsobil smrtelnou otravu.

Kravské mléko

Dopřáváte své kočičce mlíčko, smetánku a další mléčné výrobky z kravského mléka? Pak raději zadržte – kočičí organismus neumí trávit laktózu, a proto kravské mléko pro kočky zcela nevhodné. I když si kočky na mléce s radostí pochutnají, může jim způsobit bolesti břicha a průjem.

Tip: Raději než mléko své kočce kupte paštiky pro kočky. Kočky jsou přeci jen masožravci, tak jim dopřejte zdravé masíčko namísto pro jejich organismus nezdravého mléka.

Brambory, rajčata a cibule

Tepelně neupravené brambory a rajčata. Je sice malá pravděpodobnost, že by kočka tyto potraviny snědla, ale je lepší o případném nebezpečí vědět. Způsobují poruchy trávicího traktu, ale žádné toxické účinky naštěstí nemají.

Cibule ve všech podobách obsahuje disulfidy a sulfoxidy – to jsou látky, které kočkám způsobují selhání červených krvinek a následně anémii. Proto nikdy kočce nepodávejte jídlo, které obsahuje cibuli – ani sušenou.

Xylitol

Umělé sladidlo, které se nachází v nejrůznějších bonbonech, žvýkačkách, limonádách. Zvyšuje množství inzulinu v těle a tím snižuje hladinu krevní glukózy a může poškodit játra.