Zřejmě i vy si alespoň občas dáte pomeranč. Aby také ne, vždyť obsahuje spoustu vitamínů, které se hodí v každém ročním období – a nyní, v zimě je všeobecně známo, že byste měli příjem nejrůznějších vitamínů co nejvíce navýšit, abyste snáze odolávali nepřízni počasí a chránili se před případnými, nejen respiračními nemoci. Kromě toho, že je pomeranč velice chutné ovoce, však nabízí pro ty zručnější z vás i zajímavou možnost, jak si vyrobit tzv. aromatickou pomerančovou lampu.

Zdá se vám to jako zajímavá možnost, jak si něco vyzkoušet a v případě, že se vám to povede, i zpříjemnit prostory bydlení? Potom neváhejte ani chvíli a máte-li po ruce pomeranč, vyzkoušejte si s ním pohrát. Přinášíme vám přehledný návod, jak na to!

Pomůcky a základní potřeby

K samotnému tvoření toho nebudete zase tolik potřebovat. Vystačíte si s tím, co máte po ruce. Připravte si dostatečně vysokou podložku, ideální je například kniha. Dále potom popisovač, talířek, nůž, lžičku, misku, hrnek a vykrajováno na cukroví. Samozřejmě si kupte pomeranče, hřebíček a čajovou svíčku.

Postup je jednoduchý

orange-rind-votives-final01-640x425Postup, jak vytvořit aroma pomerančovou lampičku je jednoduchý. Jste-li alespoň trochu šikovní, zvládnete to i vy.

V prvním kroku si položte pomeranč na stůl. Vezměte popisovač, který vodorovně položte na připravenou podložku, například zmiňovanou knihu. Hrot musí přesahovat tak, aby, se dotýkal středového obvodu pomeranče. Nyní pomerančem opatrně otáčejte, tak, aby hrot popisovače vykreslil čáru po celém jeho obvodu.

Následně přesně tam, kde je čára, provedete řez pomeranče. Důležité je, aby pokud možno nevytékala šťáva. Řez by měl být pouze kůrou.

Dále je žádoucí odstranit dužninu pomeranče, aby zůstala pouze kůra, respektive dvě poloviny kůry. To se jednoduše provede tak, že si pomůžete lžičkou – budete se snažit dužninu vydlabat.

Máte-li již k dispozici dvě „polokoule“ pomerančové kůry, vezměte si vykrajováno a horní část kůry odkrojte požadovaným ornamentem. Jedná-li se o větší pomeranč, lze udělat více otvorů.

Aby bylo aroma ještě bohatší, napíchejte do kůry na několika místech hřebíček.

A jste u cíle, nyní bude stačit vložit do spodní části kůry svíčku, zapálit a přikrýt ji horní částí s vyřezanými otvory.
Takto zajímavá lampa sice nevydrží příliš dlouho, ale na několik dnů může do vašich domovů vnést něco nevšedního, kus originality!