Ačkoli na pěstování orchidejí ve své podstatě vůbec nic není, dopouští se řada pěstitelů několika chyb, které těmto rostlinkám příliš nesvědčí, ba jedině naopak. Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, které působí elegantním a honosným dojmem, není se tedy vůbec čemu divit, že si je tolik lidí zamilovalo a rozhodlo se ozvláštnit si s jejich pomocí své bydlení. Jestliže se vám pěstování orchidejí příliš nedaří a vaše rostlinky postihují různorodé neduhy, pak byste si měli přečíst dnešní článek. Společně se podíváme na nejčastější chyby, které mohou vést k opadávání listů, absenci květů nebo nedostatečnému množství kořenů. Podívejte se pravdě do očí!

orchid-1221861_1920

Orchidej nemá žádné květy

Trápíte se pro skutečnost, že vaše rostlinka v květináči nemá vůbec žádné květy, které by hrály všemu barvami a zpříjemňovaly tak vaši domácnost? Nejenže holé kořeny a stonky nevypadají pěkně, ale rostlina v takovém případě zakrňuje. Problém spočívá v nedostatku živin a v důsledku toho se rostlina do květů ve svém vlastním zájmu ani nepouští. V tomto případě doporučujeme pořídit speciální hnojivo a orchideji snižte teplotu na 17°C na 14 dní a zároveň s tím omezte i zálivku.

Orchideji padají listy

Je-li orchidej zdravá, mívá zpravidla okolo tří párů listů. Jakmile vyrostou nové listy, ty staré začnou od spodní části žloutnout a odpadávat. V případě, kdy začnou chřadnou i zbylé dva páry listů, je potřeba zkontrolovat kvalitu substrátu. V tomto případě může pomoci přesazení květiny do nového substrátu, který bude určený přímo pro orchideje.

Orchidej nevydržela ani dva týdny

Koupili jste si novou orchidej, ze které jste se nemohli radovat ani 14 dní, protože vám rostlina z vámi nepochopitelného důvodu odešla? Na vině může být již špatný nákup – pokud jste si květinu koupili v zahradnictví, kde byla rostlinka umístěna venku, pak to může být právě onen kámen úrazu. Jakmile se orchideje vystaví teplotám kolem 15°C, může dojít k jejímu podchlazení, díky čemuž jí po přinesení domů začnou odpadávat listy a květy a vy jí ve finále můžete vyhodit.

Obrázek: pixabay.com