Znáte to: lednice se rozhodne, že už chladit nebude, do toho shoří motor ve vysavači, ratolesti mají ve škole zaplatit lyžařský kurz nebo na dopravním podniku celoroční „lítačku“ na veřejnou dopravu. A do toho se ještě rozpadnou boty. Zrovna ty, co nosíte tak rádi. To jsou momenty, kdy člověk ze zoufalství zbrkle sáhne po první půjčce, kterou potká. Ale to se vůbec nemusí vyplatit!

Zastavte se a rozdýchejte to!

Začněte tím, že se prostě zastavíte, zklidníte, pocit zoufalství vyženete z hlavy a začnete v klidu uvažovat. Jde o situaci, kterou prostě musíte řešit půjčkou, protože volné prostředky momentálně nemáte k dispozici. Ale výplata chodí pravidelně a finanční rezervy z ní zůstávají (jen tentokrát jste prostě už vycucaní, sesypalo se toho najednou příliš), tak se splácením nebude v podstatě problém.

Začněte tím, zda by nebylo možné si půjčit od příbuzných anebo známých. Pokud se toho bojíte, protože půjčené peníze často dělají ve vztazích zlou krev, rovnou začněte pátrat mezi poskytovateli půjček. Ale s rozvahou. Nabízejí se vám bankovní i nebankovní půjčky a jejich svět je velmi pestrý.

Nechte si pomoci od zkušenějších!

A kde je najdete? Stojí za online srovnávači půjček. Jsou to lidé, kteří svět půjček dlouhodobě sledují a spolupracují s ním. Prověřují poskytovatele a sledují také to, jak se chovají ke svým klientům – a to i v době, když náhodou nastanou problémy se splácením.

Do srovnávačů zanášejí data od jednotlivých poskytovatelů půjček, o nichž zjistí, že jsou fér a že je dobré jejich služby nabízet dál. Dokáží vám na jednom místě představit mnoho nabídek půjček, upozorní na jejich výhody i nevýhody, ale i případná specifika v podmínkách smlouvy.

Finanční články vás také mohou inspirovat

Zároveň se srovnáním půjček také najdete na webu mnoho finančních textů. A nebojte se, rozumět jim budete. Jsou psány pro běžné lidi, nikoliv pro ekonomy nebo finančníky. Zkuste některý z magazínů a během několika minut najdete spoustu zajímavých finančních tipů. I těch, které se hodí k půjčování si.

I takzvané půjčky ihned mohou být docela výhodné

Pokud potřebujete peníze opravdu rychle, abyste už zítra mohli novou lednici koupit, případně pořídit ony nezbytné lítačky, dá se sáhnout i po tzv. půjčkách ihned. Jsou sice o něco dražší než klasický spotřebitelský úvěr od banky, ale jejich rychlost je prostě úchvatná.

Pokud máte stejnou banku jako poskytovatel půjčky, máte peníze na účtu ještě ve stejný den, kdy o půjčku zažádáte. Pokud máte banku jinou, přijdou peníze v pracovní den následující (musejí projít zúčtovacím centrem České národní banky). U banky může vyřizování trvat i několik dní.

A jak je to s tou výhodností? Některé půjčky lze pořídit zcela zdarma, jiné jsou třeba zrovna v akci. Které? Nahlédněte do online srovnávače půjček a hned to budete vědět.

Vícekrát už nenaletíte

Pokud jste už někdy dříve naletěli nepoctivému poskytovateli půjčky, který vás svými nefér postupy obral o mnoho tisíc, nemusíte se nyní bát. Pokud využijete služby online srovnávačů anebo se obrátíte na poskytovatele půjčky, u kterého udělali dobrou zkušenost někteří z vašich přátel, děsivý scénář se jistě již opakovat nebude.

Přejme si, abychom se nedostávali do momentů, kdy se sejde více nákladů najednou. Ale pokud se tak stane, nepanikařme a s chladnou hlavou si rozmysleme, od koho a kolik si půjčíme, abychom náročnější období úspěšně překlenuli.