retro kuchyňeRozhodli jste se rozloučit se se starým sporákem, jehož nejlepším létům dávno odzvonilo? Pak se jistě chystáte na obhlídku specializovaných obchodů, ve kterých si dříve či později vyberte nového člena vaší kuchyně. Co se sporáků týče, věřte, že jejich technologie postoupila značným krokem kupředu a v současné době vám mají skutečně co nabídnout. Spousta lidí se za žádnou cenu nechce vzdát klasiky. Patříte i vy mezi staromilce, které nenadchly vestavěné spotřebiče, a proto pro svou kuchyň hledáte klasiku v podobě sporáku? Nezoufejte, i vy máte z čeho vybírat! V dnešním článku vám prozradíme, co všechno můžete od moderních sporáků očekávat.

Jak se sporáky dělí?

Co se dělení sporáků týče, hned první se týká jejich velikosti. Obecně se sporáky rozlišují do tří skupin podle šířky: 50, 60 a 90 cm. Zatímco 50 a 60 představují běžný standard, se kterým byste se mohli setkat v drtivé většině českých domácností, 90 se sice objevuje méně často, ale i přesto si můžete vybírat mezi několika výrobci. Další dělení je podle typu zdroje. Setkat se můžete se sporáky celoplynovými, kombinovanými a celoelektrickými. Zajímá vás, jaký je mezi nimi rozdíl?

  • celoplynové: varná deska i trouba jsou plynové
  • kombinované: varná deska je plynová, trouba elektrická
  • celoelektrické: varná deska i trouba jsou elektrické

Dále se poslední typceloelektrické sporáky dělí ještě podle provedení varné desky. Vybírat můžete mezi sklokeramickou varnou deskou, což je v současné době velice oblíbená novinka, či indukční varnou deskou, přičemž tento typ se vyrábí méně, protože jsou dražší.

V čem se nové sporáky liší od nových?

Zajímá-li vás, v čem se nově vyráběné sporáky liší od těch starých? Věřte, že to poznáte již na první pohled. Dávno neplatí, že by se na trhu vyskytovaly jen andělsky bílé sporáky, které dříve platily za klasiku, neboť v současné době jsou k dostání sporáky v různých barvách či v nerezovém provedení. Na druhý pohled jistě zpozorujete další změnu. Zatímco dříve byly klasikou litinové plotýnky, dnes jsou nahrazovány modernější sklokeramickou verzí.