Bydlení plné vtipu, aneb znáte styl pop art?
Znáte nezaměnitelný styl zvaný jako pop art? Pokud ne, pak věřte, že po přečtení posledního řádku dnešního článku budete mít tento pojem, kterému rozhodně nechybí sebevyjádření, hluboce vrytý v paměti. Pop art vás přenese do nespoutaných ulic New Yorku z dob svobodomyslných šedesátých let, které jsou typické pro syté barvy a vtipný design, jež si zamilujete. Architekti a designéři moc dobře vědí, proč probouzí k životu staré styly a ty v současnosti znáte jako retro. Zatímco některé styly ožívají a vnáší do našich životů nádech nostalgie, pop art si jde svou vlastní cestou. Budete jej následovat?
Jak poznat pop art?
Umělecký směr vzniklý v 50. letech minulého století byl inspirován především hudbou, komerčním uměním a jevy každodenního života. Pop art se velice rychle rozšířil a získal si srdce i přízeň nespočtu lidí, kteří vyznávali tuto uměleckou tvorbu a design. Pro pop art je charakteristické přejímají vizuální podoby života metropolitní ulice, filmu, hudby a komiksů. Naprosto obyčejné věci se tak staly výtvarnými objekty, které vtipnou formou parodovaly konzumní způsob života.
Barvy mají v pop artu hodně co říci
Co se barev týče, ty jsou pro pop art typické a neodmyslitelné. Barevné pojetí tohoto stylu kolem sebe šíří nakažlivý optimismus a dobrou náladu. Mezi nejoblíbenější odstíny patřila červená, žlutá modrá nebo zelená a jejich kombinace, jež se různě překrývaly. Za pozornost rozhodně stojí také metalické povrchy. Ty se v pop artu využívaly na konstrukce nábytku či na detaily doplňků, mezi nejvíce používané pak patřil chrom nebo nerez.
Plasty mají hlavní slovo
Plastové věci mají v pop artu jednu z hlavních rolí. V polovině minulého století proběhla světem fascinace umělými hmotami, což se samozřejmě muselo odrazit i v designu. V podstatě se ani není čemu divit, vždyť právě tento materiál dokáže hravě přijmout zajímavé tvary a pestré barvy nemluvě o skutečnosti, že se dá použít prakticky kdekoli a na čemkoli.