Nezvaný host v domácnosti: plíseň!
Nezvaný host v podobě plísně s největší pravděpodobností nikomu radost neudělá, ba jedině naopak. Stěny napadené zdraví nebezpečnou plísní určitě nevypadají dobře nemluvě o skutečnosti, že ani pro vaše zdraví to není zrovna to nejlepší. Bohužel se s tímto problém zvláště v tento čas potýká stále více domácností. Za vznik plísně může nedostatek větrání, vaření bez digestoře nebo sušení prádla doma – samozřejmě, v tento čas, kdy venku mrzne, nemáte příliš možností. Jestliže se i k vám domů nastěhovala plíseň, je tento článek určený právě pro vás. Poradíme vám, jak proti tomuto černému pasažérovi bojovat.
Jak si zajistit ideální vlhkost v domácnosti?
Ideální vlhkost by neměla přesáhnout rozmezí od 45-60% – jakmile budou hodnoty nižší, bude se vám doma špatně dýchat, naopak budou-li hodnoty vyšší, je to ideální příležitost pro plísně, aby se u vás doma začaly tvořit jedna báseň. Ideálnímu ovzduší můžete napomoci a to pořízením pohlcovačů páry. Ty mohou mít buď mechanickou nebo elektrickou podobu – umístíte je do místnosti a pohlcovače začnou nasávat přebytečnou vlhkost.
Proti plísním prevencí – opravdu to funguje!
Obecně nejlepší radou, jak se pojistit proti vzniku plísní, je prevence. Proto vám doporučujeme pravidelně větrat a to i nyní, kdy venkovní teploty často klesají hluboko pod nulové hodnoty. Topit byste měli na ideální teplotu v rozmezí od 20-22°C, rovněž je nutné pamatovat na odvádění páry během vaření – nejlépe digestoří. Pokud ji nemáte, naučte se u vaření větrat, pořád je to lepší, nežli nedělat vůbec nic.
Nečekejte na povel a jednejte okamžitě!
Objevili jste kdekoli v domácnosti plíseň? Nemusí to být zrovna kritický stav, ovšem o tak se nevyplatí otálet. Situaci začněte řešit okamžitě a to za pomoci chemie. V drogeriích i supermarketech se dají pořídit nejrůznější přípravky určené na plíseň, které slibují okamžitou pomoc. Pamatujte, že plíseň je potřeba nejdříve zahubit, než ji začnete mechanicky likvidovat.
Obrázek: pixabay.com