Slimáci všude, kam se podíváte – také vás již teď děsí tato představa, která se rok co rok opakuje na drtivé většině zahrádek? Slimáci jsou nezvaní hosté, kteří si s chutí smlsnou na vaší úrodě a během jediného dne dokážou udělat neskutečnou paseku. Věděli jste například, že slimák za jeden den zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží? A teď si představte, když jich na vaší zahradu zaútočí několik desítek, ba možná i stovek! Jestliže si na vzhledu vaší zahrádky dáváte záležet a rádi volný čas věnujete pěstování čehokoli, pak si rozhodně nenechte ujít náš dnešní článek. S předstihem vám poradíme, jak se zbavit slimáků – a to i bez chemie!

slug-421509_1920

Granule šetrné k přírodě

Volně k dostání jsou speciální granule určené na slimáky, které se v půdě rozkládají a dobrou zprávou je, že po nich nezůstávají žádné toxické zbytky. Tyto granulky vylučují sloučeninu železa a fosforu. Dalším pozitivem této metody je skutečnost, že zde není potřeba žádná ochranná lhůta. Zeleninu můžete s klidným srdcem sklízet i ten samý den, co jste granulky po zahradě rozsypali.

Nezapomínejte na prevenci

Asi jako u všeho je i v boji proti slimákům nejúčinnější prevence, na kterou byste ve svém vlastním zájmu a v zájmu vaší zahrady rozhodně neměli zapomínat. Důležité je udržovat na své zahradě pořádek, neboť budete-li mít na svém pozemku poházená stará prkna, nahromaděné listí či husté keře, pak se k vám slimáci nastěhují dříve, než vůbec stačíte mrknout. Líbí se jim všude, kde je stín a vlhko, tam s radostí nakladou vajíčka a problém může být na světě.

Když za vás se slimáky bojují jiní

Mnoho lidí se při snaze zlikvidovat slimáky spoléhá na speciální druh kachen známý jako indičtí běžci. Jde o kachny, které můžete chovat nejen pro radost, ale i užitek. Tyto kachny pak svými dlouhými zobáky šmejdí v trávě a hledají škůdce. Dobrou zprávou je, že rostlin a zahrádky celkově si nevšímají, samozřejmě jen v případě, pokud na těchto místech neobjeví slimáky. Péče o indické běžce není vůbec složitá, důležité je zajistit jim dostatečný výběh a vodní nádrž.

Obrázek: pixabay.com