Spousta lidí se na první pohled zamiluje do dřevěné podlahy. Najednou mají pocit, že si své bydlení bez ní zkrátka Dřevo vs laminátnedokážou představit. Jenže pak přijde na řadu pořizovací cena. Drtivá většina lidí po zjištění, kolik taková dřevěná podlaha vlastně stojí, ihned změní názor a začne se poohlížet po jiné variantě. Levnější samozřejmě. Možná jste i vy podlehli kouzlu dřevěné podlahy, ale její cena vás od ní odradila. Ideální řešení nabízí podobná krytina, která vypadá podobně, ale dá se pořídit za čtvrtinovou cenu. Zázrak, říkáte si? Ale kdepak! Ono tajemství levnější varianty se skrývá v laminátu. Co je ale lepší? Snad každý, kdo nově zařizuje nebo rekonstruuje své bydlení, si pohrával s otázkou, zda je lepší vsadit na cenově dostupnější laminát, nebo raději zainvestovat do dřevěné podlahy. Řešíte i vy stejný problém? Pak si přečtěte tento článek, jež vám bude pomocníkem při rozhodování.

  1. Materiál

    Víte, z čeho se skládají laminátové podlahy? Jsou složené z dřevovláknitých desek, na jejichž povrchu najdete dekorační papír s natištěným vzorem. Ten je dále chráněný vrstvou melaminové pryskyřice, díky které je podlaha vysoce odolná. Navíc je lehce udržovatelná, nenáročná na údržbu a má i další dobré vlastnosti. Nespornou výhodou je i fakt, že se nemusíte omezovat pouze na dekor dřeva. Ačkoli imitace dřevěné podlahy je nejoblíbenější, k dostání jsou i různobarevné varianty či fantazijní motivy. A co na to říká dřevo? To si nikdy na nic nehraje. Ovšem ani v tomto případě nebudete ochuzeni – dřevo je totiž typické svým jedinečným vzorem, který bude na každé parketě jiný. Inu, tak co si vybrat?

  2. Dřevo vs laminátCena

    Kdo se bude řídit pouze cenou, samozřejmě si vybere to levnější – laminát. Ovšem i v tomto případě byste při vašem rozhodování měli zohlednit cenovou kvalitu. Co to znamená? Metr čtvereční levného laminátu můžete sehnat už za 90,-Kč, ale pokud byste se pohlédli po kvalitnějším laminátu, cena se okamžitě vyhoupne až na 800,- až 1000,-Kč.

  3. Odolnost

    Oba typy podlahy se dají označit za dostatečně odolné. Velice dobře zvládají každodenní provoz, laminát si o něco lépe než dřevěná podlaha poradí se zvířecími drápky a v případě, kdy by vám na podlahu upadl například těžký hrnek, v něm nezůstanou žádné důlky. Problémy ale mohou nastat díky dlouhodobému působení vlhkosti. Jakmile by vám laminátová podlaha zvlhla, celá její nosná deska by se zdeformovala a už nikdy by se nevrátila do původní podoby. A co dřevo? To se sice zkroutí, ale po nějakém čase se dokáže vrátit do původní podoby.