kouzla s barvamiDo léta sice ještě daleko, ale nikde není psáno, že už teď nemůžete začít plánovat barevnou rekonstrukci. Sychravé počasí, které venku panuje, je ideální dobou, kdy si můžete pustit trochu barev do bytu a přemýšlet, jak si nově vymalujete. Víte ale, jakou barvu zvolit do konkrétních místností? Syté odstíny v podobě výrazné červené, zářivě žluté či okouzlující fialové v katalogu sice vypadají úžasně, jak se ale budou vyjímat u vás doma? Většina lidí se s nadšením vrhne do malování, ale ve výsledku jsou se zvolenou barvou zklamaní. Barvy jsou v bytě důležité a hrají zde podstatnou roli, jejich výběr by se ale neměl uspěchat a zbytečně neukvapit. Prim hraje i charakter jednotlivých místností. Jiný odstín se totiž hodí do interiéru, kde odpočíváte, jiný zase tam, kde pracujete. Je to pro vás složité? Pak se držte našich rad!

Do dětského pokoje nepouštějte tmavé barvy

Líbí se vám tmavší odstíny? Pak se jim v dětském pokojíčku rozhodně vyhnete, i kdyby se vám zamlouvaly sebevíc. Bez ohledu na velikost či světlost – dětský pokoj je dětský pokoj a má být vymalován veselými barvičkami. A to i přes fakt, že jsou pro děti vhodné právě syté a pestré barvy. Co se barevné škály týče, máte takřka neomezený výběr. Mžete zvolit kteroukoli barvu, ale zásadně jen ve světlém odstínu. Místo tmavě modré zvolte světlounce modrou. A podobně.

(Ne)zapomeňte na stropy!

Většina lidí má sice barevné stěny, stropy jim ale září andělsky bílou barvou. Výjimkou není ani oblast kolem oken, kde barva zkrátka chybí. Vymalujete-li si doslova celou místnost kupříkladu modrou barvou, celý interiér následně zmodrá. Ovlivní se tím celkový prostor. A jak je to se stěnami kolem oken? Tam se snažte vyhnout příliš tmavým a sytým barvám, které se tam prostě nehodí. Okno je zdrojem světla a v kontrastu s tmavou barvou to může unavovat zrak. Ideální jsou světlé odstíny.

Kouzlete s barvami!

I přesto existují pokoje, kde jsou tmavé odstíny doslova žádoucí. Bydlíte v domě či bytě s vysokými stropy? Pak si můžete stěny nechat bílé či světlé, naopak strop v tomto případě volá po tmavých odstínech. Doplníte-li to navíc o tmavou podlahu, máte vyhráno. Prostor se díky tomu opticky rozšíří, ale zároveň se sníží.