Jídelní stůl byl odjakživa v každé rodině místem, kde se všichni sešli při nejrůznějších, nejen slavnostních příležitostech. Občas se však řešila nepříjemná věc a to malý počet židlí k plně rozloženému stolu. V dnešní době si můžete pořídit jakýkoliv počet židlí, nabídka je bohatá, takže se můžete soustředit i na design a vybrat takový stůl, který se vám bude líbit.

Stoly v mnohých variacích

dinner-table-663435_1280Konstruktéři jídelních stolů, které lze rozložit, mají velmi často velkou fantazii. Bez návodu některé designové kousky nerozložíte, případně nesložíte. Mnohdy byste navíc nepřišli na to, že takový stůl vůbec jde rozložit. O to víc je takový nábytek v domácnosti ceněný. Nezabere příliš místa, a když přijde jeho čas, překvapí svou prostorností. Některé rozkládací stoly mohou být klidně neustále rozložené. Kolikrát jsou však i uschované a využívají se jen v případě, kdy se sejde v domácnosti větší počet osob. Kulaté, čtvercové, obdélníkové, masivní, dřevěné, skleněné i z kovu – takových podob mohou nabývat rozkládací jídelní stoly, díky kterým můžeme pohostit i větší sešlost lidí.

Výběr tvaru rozkládacího jídelního stolu

Při výběru stolu je důležité zohlednit, do jaké místnosti ho umístíme. Velká jídelna nám dovolí pořídit si kulatý stůl, kde jsme si všichni rovni. Výhodou takového řešení je, že jsou si všichni blízko sebe. Jiná situace je v případě, že musíme vybavit rozkládacím jídelním stolem menší místnost. Do té se hodí obdélníkový stůl. Pro čtyři osoby stačí o rozměrech 125 x 80 centimetrů. Pro šest osob by měl být rozměr o velikost 187 x 80 až 85 cm. Na osobu sedící u stolu počítáme 60–80 cm šíře plochy a hloubku 30–35 cm. Menší prostor by stolování komplikoval.

Jestliže si nevíte s výběrem rady, povolejte na pomoc bytového designéra. Díky jeho radám předejdete například i takovým situacím, kdy při odsunutí židle od stolu narazíme na stěnu. Při špatném výběru nemusíme pohodlně ani projít kolem jídelního stolu.

Foto: pixabay.com