stažený soubor

Máte raději klasiku?

Začíná čas grilovaček a zahradních party a k těm neodmyslitelně patří láhev dobrého vína. Tak to odšpuntujeme, ne? Určitě už každý ví, že kromě tradičních korkových zátek se ve stále větší míře začínají využívat zátky plastové nebo dokonce šroubovací uzávěry. V omezené míře se můžete setkat i se skleněnou zátkou, která je opatřena gumičkou.

Co je lepší?

Tradiční korkové zátky se vyrábějí z kůry dubu korkového (Quercus suber). Jednou za 8 až 10 let se kůra loupe v celých plátech a dále se zpracovává na řadu výrobků, včetně korkových zátek na víno. Korek jako přírodní materiál obsahuje mikropóry, které svědčí procesu zrání vína. Nejkvalitnější korky vydrží až 25 let. Méně kvalitní vína se korkují slisovanou korkovou drtí. Nevýhodou je, že víno v některých případech může přebrat chuť korku nebo se do něj díky mikropórům mohou dostat nežádoucí mikroorganismy. Z důvodu šetření přírodních surovin a některých negativních vlastností korku se ve stále větší míře používají plastové zátky. Jsou typické pro levnější druhy vín a pro vína určená k rychlejší konzumaci (cca do 2 let). U takovýchto vín plast zabraňuje mikrooxidaci a víno (zejména červené) tak nemůže pozvolna dozrávat. Výhodou je, že se do vína zvenku zaručeně nic nedostane.

wine-stopppers

Plastové zátky můžete používat k uzavření nedopité láhve vína

Ač to tak nevypadá, šroubovací uzávěry představují syntézu výhod korku i plastu. V Německu a Rakousku mají takto uzavřená vína významný podíl na trhu. Tato varianta se rozšířila zejména z Austrálie a Nového Zélandu. Co se týká Česka, v široké veřejnosti stále převažuje názor, že korek je klasika a vína s plastem nebo šroubovacím uzávěrem nestojí za nic. Zkuste sami, co je lepší.