úspora energieCeny energií stále rostou, a tudíž se hledají nové a efektivní způsoby, jak s nimi hospodařit. Jestliže se i vy snažíte ušetřit, pak je článek určen právě vám. Přinášíme vám pár tipů, jak lze snadno ušetřit na běžných věcech. Všichni to nejspíš ví, ale jen málokdo se tím řídí. Určitě zde nepadnou rady typu -umývejte si ruce ve studené vodě. Ale víte, co? Pojďme na to:

Myčka na nádobí

Nezanedbatelným pomocníkem v domácnosti je myčka na nádobí, která nešetří jen čas, ale i vodu. Mytím nádobí pod tekoucí vodou nebo oplachováním od saponátu vyšploucháte až jednou tak velké množství vody oproti myčce. Navíc si sama ohřívá vodu, takže šetří váš bojler. Díky tomu je možné ho nastavit na ekonomičtější režim a to vede k dalším úsporám.

Nábytek a závěsy

Pravděpodobně mi dáte za pravdu, že nejvíc peněz lidé vydají při vytápění a přitom stačí pouhá maličkost, odsunout nábytek od zdroje tepla. Mohutné závěsy, které zakrývají topení, zkraťte. Aby nezabraňovaly šíření tepla do místnosti a nábytek odsuňte do vzdálenosti minimálně 25 centimetrů.

Kvalitní okna

Úniku tepla se dá efektivně zabránit také zateplením či zakoupením kvalitních oken. Vyžaduje to sice větší jednorázovou investici, ale ta se vám brzy vrátí. Levnější a rychlejší způsob, který nevyžaduje stavební úpravy, je zateplení netěsnících oken kusy látky, která nepustí teplo ven a zimu zase dovnitř. Stejně tak to můžete udělat i s balkonovými dveřmi. Koupit lze i dekorační zábrany průvanu a mimo své úlohy plní i funkci ozdobnou.

Solární lampičky

Během dne ji postavíte na světlo a večer si můžete klidně dvě hodiny číst oblíbenou knížku bez nutností zapojení elektřiny. Na tomto principu fungují i venkovní světla, která se přes den nabíjejí a večer osvětlí vaší terasu či zahradu. Některé typy lampiček vydrží svítit až do rána. Uváděné úspory nešetří pouze vaší kapsu, ale také pomáháte chránit planetu. Úspora energie není pouze ekonomická, ale především ekologická!

Fotografie publikována se svolením Pixomar Photography/FreeDigitalPhotos.net