Sedací souprava je neodmyslitelnou součástí obývacího pokoje, kde zaujímá roli dominanty a stává se centrem veškerého dění vaší rodiny či přátel. Určitě i vy trávíte na sedačce v obýváku spoustu volného času, ať už sledování televize, konverzací s ostatními členy rodiny nebo přáteli nebo lenošením a relaxací. Není se proto čemu divit, že se tu a tam nevyhnete znečištění potahového materiálu – a nemusí jít jen o vylité víno, rozmazanou čokoládu nebo špínu vzniklou léty pravidelného používání. V dnešním článku vám poradíme, jak vyčistit vaší sedací soupravu a nebojte se – žádný materiál pro nás není dost velkou překážkou!

sofa-186633_1920

Jak vyčistit…

…látkovou sedačku?

Látková sedačka je na údržbu nejméně náročná a vy máte pro její vyčištění hned několik možností. V případě lehkého znečištění si bohatě vystačíte s klasickou vodou smíchanou s troškou pracího prostředku a hadrou, s jejíž pomocí skvrnu hravě odstraníte – úskalí může nastat v tom, že vám potom sedačka bude schnout klidně dva dny. Další variantou mohou být volně dostupné pěnové čističe určené k péči o čalouněný nábytek, se kterými pracujte dle přiloženého návodu.

…koženou sedačku?

Kožená sedačka je proslulá svou vysokou pořizovací cenou, ale zároveň se k ní váže i skutečnost, že ji v podstatě nemusíte tak často čistit – ovšem v případě, kdy se nezamilujete do bílé sedací soupravy, kde je veškerá špína okamžitě vidět. I tady si v případě lehkého znečištění vystačíte s navlhčeným hadříkem, který by měl být bílý, aby nedošlo k možnému poškození sedačky. Použít můžete i trochu klasického mýdla, které smícháte s vodou a opatrnými pohyby postižené místo vyčistíte. V případě kožené sedačky si nevolejte na pomoc žádné hrubé pomocníky v podobě kartáčů či hrubších látek.

…koženkovou sedačku?

Sedačka z koženky je velmi podobná kožené sedačce a se stejnou opatrností a pečlivostí byste tedy měli přistupovat i k jejímu čištění. S tou největší špínou si poraďte s morkou utěrkou a trochou saponátu, poté postižené místo utřete suchým hadříkem.

Obrázek: pixabay.com