Spánek tvoří důležitou součást našeho života. A proto bychom si doma měli vytvořit takové podmínky, aby náš spánek byl dostatečně kvalitní a zdravý. Existuje celá řada rad a zásad, v tomto článku si představíme několik z nich.

  1. Volba postele

Důležitou roli hraje kvalita postele, v níž spíme. Podstatné jsou zejména její rozměry a také schopnost být tělu oporou. Z hlediska parametrů platí obecné zásady – lůžko musí být alespoň o 20 centimetrů delší, nežli je výška vaší postavy. Dále je třeba zvolit takovou postel, která má šířku minimálně 80 centimetrů. Čím více, tím lépe.

Co se týče schopnosti být dobrou oporou tělu, hraje významnou roli volba roštu. Za nejlepší řešení se považují lamelové rošty, které je možné používat prakticky pro všechny druhy matrací.

  1. Výběr matrace

Kromě roštu zvolte také vhodnou matraci. Nesmí být příliš měkká, ani tvrdá. Záleží samozřejmě na tom, nač jste zvyklí. A také na poloze, v ní spíte nejčastěji. Zatímco pro spánek na boku se hodí spíše matrace, které jsou středně tvrdé, při poloze na zádech je lepší zvolit tvrdší matrace, aby nedocházelo k prohnutí těla.

Pokud trpíte zdravotními problémy, zejména bolestmi zad, krku a páteře, pak si v obchodě vyberte zdravotní matrace. U nich se klade ještě větší důraz na stabilitu, mají schopnost reagovat na aktuální polohu těla.

Výběr matrace nepodceňujte /

Výběr matrace nepodceňujte /

 

  1. Spěte ve tmě

Někteří lidé jsou zvyklí spát klidně i za bílého dne. V tom případě ale spánek zdaleka není tak vydatný. Spát se má ve tmě. Přes den si tak minimálně zatáhněte rolety a závěsy, skrz něž se denní světlo nedostane.

  1. Používejte čisté lůžkoviny

Povlečení postele pravidelně perte, aby bylo čisté a nemnožily se v něm bakterie a roztoči. Ještě intenzivnější výměnu lůžkovin pak provádějte v létě či při nemocech, kdy se tělo více potí.

  1. Dodržujte pravidelný režim spánku

Každý z vás má jiné potřeby co do délky spánku. Ať už jste zvyklí spát 6 či třeba 8 hodin, důležité je, abyste měli pravidelný režim. To znamená ideálně usínat a probouzet se ve stejnou dobu. Tělo si tak zvykne a během spánku dokáže lépe regenerovat.